Alkotmánybíróság elé kerül a cseh vizitdíj
Alkotmányellenesnek tartjuk a vizit- és a receptdíj bevezetését, továbbá más alapvető egészségügyi szolgálatátosok fizetőssé tételét. Ezért kellő időben felkérjük a parlamenti képviselőket, hogy indítványozzák a taláros testületnél a tervek megsemmisítését, mert sértik az alapvető emberi jogokat, továbbá a szociálisan gyengébb polgárok és családok esélyegyenlőségét – jelentette ki a cseh közszolgálati tévé mai politikai vitaműsorában Josef Mráz, a csehországi pacinsek szövetségének elnöke. Rámutatott arra is, hogy indítványukkal a lakosság nagy többsége is egyetért, hiszen mértékadó közvélemény-kutató intézetek adatai szerint a felnőtt polgárok csaknem hetven százaléka ellenzi a jövő januárra tervezett egészségügyi reformoknak ezt a rendelkezését.
David Rath volt egészségügyi miniszter, a jelenleg ellenzékben levő cseh szocdemek (CSSD) parlamenti képviselője közölte, hogy hajlandók Alkotmánybíróságra adni az ügyet. Hozzátette: ha a legközelebbi választáson hatalomra kerülnek, s addig nem születik döntés, akkor – akár csak Szlovákiában – eltörlik ezeket a tételeket.
Milan Kubek, a Cseh Orvosi Kamara elnöke szerint az egy eurónak megfelelő vizitdíj nem sok hasznot hoz, ráadásul megnehezíti a személyzet munkáját. – Olyanok leszünk, mint a párizsi vasúti pályaudvarok vécésnénijei, akik szintén ennyit szednek. Ráadásul ha egy orvosnak például naponta negyvenöt betege lesz, s ha a pénzek adminisztrálásával a nővér személyenként csak két percet foglalkozik, akkor is másfél óra telik el a munkaidejéből – mutatott rá a neves szakember.
Pavol Hrobon cseh egészségügyi szakállamtitkár viszont úgy vélekedett, hogy a kifogásolt két díjnak lélektani hatása lesz. – Csehországban egy felnőtt polgár évente átlagosan tizenháromszor fordul orvoshoz, ami kétszerese a hasonló uniós adatoknak. Nagy a pazarlás a gyógyszerfelírásban és a fogyasztásban is, aminek szintén véget kell vetni – hangsúlyozta.
Csehországban januártól tervezik bevezetni a harminc koronás (háromszáz forint) vizitdíjat és az ugyanekkora összegű receptdíjat. A kórházi étkezéshez napi kilencven koronával kellene hozzájárulni, s ugyanennyibe kerülne a sürgősségi ellátás is. Aki évente ötezer koronánál többet kényszerül fizetni, annak ezeket a költségeit az egészségügyi biztosítók kötelesek lennének megtéríteni.
A kormány javaslata az egyéb tervezett megszorító intézkedésekkel és az adóreformmal együtt valószínűleg júniusban kerül a prágai parlament elé. Ha a honatyák jóváhagyják, akkor a két baloldali ellenzéki párt képviselői eleget téve a felkérésnek, az Alkotmánybírósághoz fordulnak jogorvoslatért.(forrás: pozsonyi tudósítónk)