Fidesz: Szilvásy alkalmatlan a titkosszolgálatok felügyeletére

 A titkosszolgálatok volt és jelenlegi munkatársai ismét oda  keveredtek, ahova nem kellett volna, azaz egy karitatív szervezet  vezetőségében tűntek fel, ami elfogadhatatlan - mondta az  Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának fideszes tagja vasárnapi sajtótájékoztatóján, Budapesten. A Nemzetbiztonsági Iroda azt  közölte, hogy az eset kapcsán a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egyetlen volt, vagy jelenlegi tagja ellen sem indult büntetőeljárás, a közhasznú szervezet munkájában a jogszabályokkal összhangban, saját kezdeményezésére vesz részt a hivatal egyik jelenlegi és egyik volt munkatársa.
Daróczi Dávid, a Kormányszóvivői Iroda vezetője az MTI-nek azt mondta: visszautasítják azt a burkolt vádat, amelyet Demeter  Ervin a sajtótájkékoztatón sejtetni engedett, vagyis hogy az  alapítvány az NBH fedőszerve lett volna. 


"A Szilvásy György által irányított titkosszolgálatok már megint  oda keveredtek, ahol semmi keresnivalójuk nincsen" - fogalmazott  sajtótájékoztatóján Demeter Ervin utalva arra, hogy - sajtóhírek  szerint - a nemzetbiztonsági szolgálatok volt és jelenlegi  munkatársai egy alapítvány kuratóriumában és a hozzá kapcsolódó  gazdasági társaságok vezetőségeiben jelentek meg. A politikus a  szervezet nevét nem közölte, csupán annyit mondott: a VPOP a  házkutatás során hat személyt őrizetbe vett, akiket a Fővárosi  Ügyészség előzetes letartóztatásba helyezett.

A sajtóhírekből az tudható, hogy vélhetően 1,2 milliárd forint  csalásról van szó - tette hozzá a politikus, majd közölte: ez az  alapítvány ezeket a szállítmányokat karitatív célok helyett több  hazai üzletláncnak adta el, ám - a gyanú szerint - az áfát és a  vámkedvezményt elmulasztották megfizetni.   Magyarázatként Demeter  Ervin elmondta: a jelenlegi szabályozás szerint alapítványok áfa és  vámmentesen hozhatnak be a karitatív célra adományokat  Magyarországra.     

"Az alapítványnak, amelyhez kapcsolódnak ezek a gazdasági  társaságok, a döntéshozó szervében, a kuratóriumában szinte mindenki  a titkosszolgálatok volt vagy jelenlegi alkalmazottja" - mondta  Demeter Ervin.
A politikus emlékeztetett: szintén lapértesülések szerint ez az  alapítvány osztott március 15-én jutalmat a Szilvásy György  testvére, Szilvásy István által vezetett belügyminisztériumi kórház  alkalmazottainak. Itt megjelent Galambos Lajos, a NBH főigazgatója  is - tette hozzá a fideszes politikus.

Szilvásy György másik testvére, Szilvásy Péter pedig "az  alapítvány munkatársa" - mondta Demeter Ervin.  
A képviselő szerint ez az ügy is mutatja, hogy Szilvásy György  miniszter nem alkalmas a szolgálatok felügyeletére.

Az ellenzéki politikus úgy vélekedett, az igazságszolgáltatás  befolyásolása nem újkeletű próbálkozás, ám a negatív szándékok  kiszűrésére van megoldás.

Kérdésre válaszolva Demeter Ervin közölte: abban az időben,  amikor ő felügyelte a titkosszolgálatokat, csak főigazgatói  engedéllyel, rendkívül indokolt esetben vállalhatott szerepet a  nemzetbiztonsági szolgálatok alkalmazottja alapítványban, vagy ehhez  kapcsolódó gazdasági társaságban.

A VPOP  korábbi közlése szerint az Egymásért Egy-Másért  Alapítványhoz kapcsolódó csempészési ügyben hét személyt  gyanúsítanak azzal, hogy 8.500 tonna az országba behozott élelmiszer  után nem fizettek meg összesen 1,22 milliárd forint áfát és vámot.

A Nemzetbiztonsági Iroda álláspontja

A Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának MTI-hez  vasárnap eljuttatott közleménye szerint a hivatkozott alapítvány  kuratóriumi elnöke és néhány más személy ügyében indított  büntetőeljárás nem érinti az NBH egyetlen aktív, vagy nyugalmazott  dolgozóját sem.

Az alapítvánnyal az NBH-nak "semmi néven nevezendő kapcsolata  nincs és nem is volt". Gyarmati György, az NBH dolgozója és Simon  Ibolya,az NBH nyugdíjasa saját kezdeményezésükre vesznek részt a  kiemelten közhasznú karitatív szervezet tevékenységében -  tartalmazza a közlemény.

"Ami a Demeter Ervin által említett engedélyezési eljárást  illeti, ennek szabályai nem változtak az ő minisztersége óta:  Gyarmati György részvételét az erre illetékes parancsnoknak  jelentette be, aki ezt tudomásul vette, az eljárás tehát mindenben  megfelelt a vonatkozó, 1997-ben kelt rendelet előírásának" - áll a  Nemzetbiztonsági Iroda közleményében.

Daróczi Dávid, a Kormányszóvivői Iroda vezetője az MTI-nek  Demeter Ervin sajtótájékoztatójára úgy reagált: a fideszes politikus  testközelből ismeri a dolog hátterét, hiszen minisztersége idején  ugyanezek voltak a szabályok, és ugyanez volt a gyakorlat is, tudnia  kell tehát, hogy szakmai szempontból nincs igaza.

Pártpolitikai okai lehetnek annak, ha a minisztert olyan dologba  akarja belekeverni, amihez annak nincs köze - fűzte hozzá.

A Kormányszóvivői Iroda vezetője hangsúlyozta: az NBH volt és  jelenlegi munkatársait nem gyanúsították meg semmivel. Azt pedig a  leghatározottabban cáfolta, hogy az alapítvány az NBH fedőszerve lett volna.

(MTI)

 

Demeter Ervin
Demeter Ervin
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.