A Fidesz öt feltétellel támogatja az új egészségügyi minisztert

A Fidesz öt feltétel teljesülése esetén támogatja Horváth Ágnes új egészségügyi minisztert - mondta Pesti Imre, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szombati sajtótájékoztatóján. Az MSZP nevében reagáló Kökény Mihály közölte: az egészségügyi reformot illetően nem fognak letérni a kormányprogramban kijelölt útról. A kormányszóvivői iroda szerint a Fidesz "a hálapénzzel finanszírozott egészségügyi rendszer fenntartását követeli, ami tarthatatlan és elfogadhatatlan".

A Fidesz abban az esetben támogatja az új egészségügyi minisztert, amennyiben a kormány visszavonja a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, felülvizsgálja a kórházbezárásokat, valamint a beutalási rendet és az ágyszámelosztást, illetve letesz a több-biztosítós rendszer bevezetéséről, és abbahagyja a pénzkivonást az egészségügyből - jelentette ki Pesti Imre, aki Horváth Ágnes hétfői bizottsági meghallgatása előtt világossá kívánta tenni a Fidesz álláspontját ebben az ügyben.

A politikus szerint a vizitdíj és a kórházi napidíj visszavonását az indokolja, hogy az utóbbi időben közel hárommillió ember vált szegénnyé, így sokak számára kifizethetetlen a két díj.

A fideszes képviselő szerint a kórházbezárások újragondolására azért van szükség, mert több európai szintű intézmény, így az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, a svábhegyi gyerekkórház, vagy a szülészetek megszüntetése álláspontja szerint erősen megkérdőjelezhető, és továbbra sem tudni, hol kezelik tovább a betegeket.

Szerinte végérvényesen el kell halasztani a több-biztosítós rendszer bevezetését, mert szakmai konszenzus van arról, hogy drágább és nem hoz nagyobb egészségnyereséget, mint a Fidesz által támogatott egybiztosítós modell. Kérdésre válaszolva ugyanakkor elmondta: a Fideszben még nem döntöttek arról, hogy a több-biztosítós modellt ellenző népszavazási kezdeményezés mögé álljanak-e.

Mint mondta, újra kell gondolni a beutalási rendszert és a az ágyszámelosztást is, mert egyes intézmények olyan nagy területet és ehhez olyan szűk kapacitást kaptak, hogy nem tudják ellátni a betegeket. A politikus utalt a nemrég a mentőben meghalt csongrádi betegre, és felhívta a figyelmet arra, hogy akadozik a daganatos betegek ellátása is.

Pesti Imre ötödik feltételként azt nevezte meg, hogy a kormány fejezze be a pénzkivonást az egészségügyből, mert elfogadhatatlan, hogy a konvergenciaprogramban 250 milliárdos forráskivonás terveznek az ágazatból.

Az MTI azon kérdésére, hogy mennyi esélyt lát a feltételek teljesülésére, és mit lép a Fidesz, ha a kormány nem tesz eleget ezeknek, Pesti Imre azt mondta: nem pesszimista, hiszen a szilárdnak indult egészségügyi reform folyamatosan puhul, sok vita van a koalíciós partnerek között, például a több-biztosítós modellt nem támogatják a szocialisták, de a főváros is sokszor szembement és szembemegy a minisztériummal.

Kijelentette: az elmúlt időszak szörnyű pusztítást jelentett az egészségügyben, olyan káosz alakult ki, amely alapjaiban veszélyezteti a betegellátást.

Az MSZP nevében reagáló Kökény Mihály közölte: az egészségügyi reformot illetően nem fognak letérni a kormányprogramban kijelölt útról.

Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke hozzátette: a szocialisták az egészségügyi reform folytatását, és a korábban kialakult ellentétek kezelését várják Horváth Ágnestől.

A miniszterjelölt dinamikus, nyitott személyiség, aki képes továbbvinni a reformot - mondta Kökény Mihály.

A kormányszóvivői iroda szerint a Fidesz "a hálapénzzel finanszírozott egészségügyi rendszer fenntartását követeli, ami tarthatatlan és elfogadhatatlan".

A szóvivői iroda közleménye kitér arra, hogy az ellenzéki párt újból bebizonyította: a múlt konzerválásának a pártja, és nem az emberek és a betegek érdekeit, hanem a politikai haszonszerzést tartja szem előtt.

"Erre a populista politikára két magyarázat lehet. Az egyik, hogy a Fidesz szerint az egészségügyi rendszer úgy jó, ahogy van - a betegnek és orvosnak is megalázó hálapénzzel, a mérhetetlen pazarlással és a felgyülemlett igazságtalanságokkal együtt. A másik magyarázat, hogy az egészségügy rendbetételére a Fidesznek nincs egyetlen ötlete sem, ezért érdemi, felelős javaslatok helyett azonnal elutasít minden kezdeményezést, ami az igazságosabb, hatékonyabb és színvonalasabb ellátás megteremtését szolgálja" - olvasható a közleményben.

(MTI)

 

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.