Kínai gőzhenger a tőzsdékre
Ennek nyomán a sanghaji tőzsde - amely február végén kezdetben drámainak látszó tőzsdei korrekciót indított el - csaknem öt százalékot esett. A tokiói Nikkei 300 pontot, jó másfél százalékot ment lejjebb. A japán jen pedig erősödött, ráijesztve a szigetországi valutával spekuláló befektetőkre. Ez elegendő volt ahhoz, hogy az idegesség átterjedjen Európára, ahol a nagyobb börzék indexei nyitás után gyorsan lefelé ereszkedtek, de délután már csak félszázalékos veszteségben voltak. A budapesti BUX is a zárásra tért magához. A reggeli nagy zuhanás után 180 pontos, 0,7 százalékos többlettel zárt 25 410 ponton, nagyon közel a tavaly tavaszi történelmi csúcshoz. A New York-i Dow szerdán ért el újabb rekordot 12 800 pont felett, de tegnap mínuszban nyitott.
A forint sem tudta kivonni magát a folyamatokból. Az eurót reggel 248 forinton is jegyezték, de késő délután megint 246 környékén. A dollár az euróhoz képest történelmi mélypontja közelében maradt. Az eurót 1,36 dolláron adták-vették.
A csütörtöki, ismét kínai lökésre megindult globális kiigazítás szűk két hónap ellentétes irányú mozgásaiba illeszkedik. Február végétől március közepéig süllyedtek az indexek, majd azt követően ismét emelkedni kezdtek, ahogy egyértelművé vált: a világgazdaság bővülése töretlennek látszik, az amerikai jegybank pedig inkább mérsékli, mintsem feljebb viszi a kamatot. A februári-márciusi szenvedés után az indexek hat-hét éves, New York esetében pedig történelmi rekordokat döntöttek meg. Ehhez képest a visszaesés szerény volt, s inkább csupán az elmúlt napok lendülete tört meg, a befektetők alighanem jó alkalomra találtak az árfolyamnyereségek bezsebelésére.