Maradt a brit vád

Továbbra is Magyarországot jelöli meg az év eleji nagy-britanniai madárinfluenza-járvány legvalószínűbb forrásaként a brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) csütörtökön közzétett végleges jelentése. Igaz: a beszámoló elismeri: a magyar eredetre közvetlen bizonyíték nincs, és a következtetés gyakorlatilag kizárásos alapon született.

A magyarországi érdekeltséggel is bíró brit Bernard Matthews baromfi-feldolgozó cégnél februárban kirobbant járványról összeállított jelentés végig a magyar eredetre összpontosít, ám csak azt állapítja meg, hogy a fertőzés "legnagyobb valószínűséggel" Magyarországról importált tünetmentes, de fertőzött pulykahússal került Nagy-Britanniába. Igaz: az események ilyetén láncolatát nagyon valószínűtlennek minősítik, de olyannak, amely mégis megtörténhetett. Az egyetlen bizonyíték, hogy a brit és a magyar influenza genetikai állománya 99,96 százalékban azonos. A magyar hatóságok szerint ebben nincs semmi meglepő - hasonló azonosságok előfordulnak, a britek szerint ennyire közelire még nem volt példa.

A vád nem új: a brit hatóságok folyamatosan a magyarországi fertőzés átterjedéséről beszéltek, míg a hazai hatóságok cáfolták ezt az eshetőséget. A parázs sajtóvitát a két illetékes miniszter megbeszélése is csak egy időre tudta lehűteni.

Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára most is azt mondta: a hivatalos álláspontot ugyan nem kapták meg, ám a brit jelentésről kiadott hírek semmi újat nem tartalmaznak az eddigiekhez képest. A magyar agrártárca ezek után kíváncsian várja a jelentés hivatalos változatát, hogy a britek mire alapozzák állításukat.

Matthews influenza miatt lezárt telepe februárban
Matthews influenza miatt lezárt telepe februárban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.