Népszavazás a több biztosítóról
A több-biztosítós rendszer drágább, ráadásul sokan kiszorulhatnak az egészségügyi ellátásokból - véli Albert Zsolt, aki feleségével magánszemélyként jelentett be népszavazási kezdeményezést. Az Országos Választási Bizottság (OVB) váratlanul zöld jelzést adott az indítványnak, amellyel Alberték azt szeretnék elérni, hogy "ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást". A kérdés kissé bonyolult - ismeri el a kezdeményező -, de szerinte egyértelműen következik belőle, hogy sikeres népszavazás esetén a szolidaritási elven nyugvó egybiztosítós - vagyis alapvetően a mai - megoldást kellene fenntartani. Azt nem vetnék el, hogy az egészségbiztosító pénztárat gazdasági társasággá alakítsák át, ám annak esetleges privatizációját az OVB által ugyancsak elfogadott kezdeményezéssel szeretnék megakadályozni.
- Nem vagyunk sem szakértők, sem párttagok - szögezte le kérdésünkre Albert Zsolt. A kezdeményezés oka az, állítja, hogy elolvasták az egészségügyi tárca honlapján közzétett vitaindítót, amelyből számukra egyértelműen kiderült: a jelenleginél rosszabb megoldást akarnak igen rövid idő alatt "letuszkolni az emberek torkán". Szerinte az ellenzék sem lépett föl elég határozottan, ezért - állampolgári felelősségük okán - maguk próbálkoznak.
Magánszemélyeknek még egyetlen alkalommal sem sikerült a referendum kiírásához szükséges számú aláírást összegyűjteniük, és ezt a kezdeményezők is tudják. Ezért társadalmi szervezeteket és szimpatizánsokat keresnek meg, hogy segítséget kapjanak. Albert szerint partnerként többek között a nagycsaládosok egyesülete, valamint az orvosi és a gyógyszerészkamara is szóba jöhet, pártokat viszont nem keresnek meg. Arra a felvetésünkre, hogy visszautasítanák-e az ügyben nyilván érdekelt Fidesz támogatását, Albert azt közölte: valószínűleg elfogadnák a segítséget, de kikötnék, hogy indítványuk nem lehet a pártpropaganda része. Ez ugyanis nem politika, és nem arról szól, hogy távozzék-e az "újburzsoázia" kormánya, hanem az emberek mindennapjait hosszú távon meghatározó kérdés.
Az OVB szerdai ülésén váratlanul gyors és - legalábbis a testület korábbi határozatai alapján - meglepő döntés született. A bizottság ugyanis az utóbbi időszakban minden olyan kérdést visszautasított, amely valamely ügyben határozatlan időre megkötötte volna a törvényhozás kezét. Ezek jellemzően a "ne legyen" típusú, tehát a valamilyen törvényhozási aktus visszavonására, illetve későbbi - bizonytalan ideig tartó - megtételének tilalmára vonatkozó próbálkozások. Ilyen például a vizitdíj vagy a tandíj eltörlésére vonatkozó kérdés.
Ez az érv a vita során is fölmerült, ám a többség azzal söpörte a szőnyeg alá, hogy önmagában ilyen okból - vagyis a burkolt alkotmánymódosítás tilalmára hivatkozva - egyetlen aláírásgyűjtő ív hitelesítését sem tagadták meg. Ami egyébként tény, mert az elutasítás indokai között mindig volt más szempont is: többnyire a költségvetés közvetlen érintettsége. Egyébként felvetődött az is, hogy Alberték kérdése nem egyértelmű, ám ez az álláspont is kisebbségbe szorult. Így valószínűleg az AB mondja majd ki a végső szót - legalábbis az utóbbi hónapokban szinte minden népszavazási kezdeményezést megtámadott, függetlenül attól, hogy az OVB miként döntött.
A Fidesz nem kommentál
A Fidesz tegnap nem kívánta kommentálni azt, hogy az OVB szerdán hitelesítette a több-biztosítós egészségügyi modellről szóló népszavazási kezdeményezést. Vagyis a párt egyelőre sem pró, se kontra nem kíván állást foglalni. Cser-Palkovics András helyettes szóvivő lapunknak mindössze annyit mondott: a Fidesz változatlanul azt deklarálja, hogy az egybiztosítós modell mellett áll. Ez nem is volt kérdéses, különösen azok után, hogy Orbán Viktor már azt is kilátásba helyezte, ha a Gyurcsány-kormány bevezetné a több-biztosítós modellt,