A Kremlt zavarja a rakétapajzs
Washington derűlátását igazolni látszik, hogy az orosz légierő parancsnoka, Vlagyimir Mihajlov tábornok - szöges el-lentétben Szergej Ivanov miniszterelnök-helyettessel - tegnap azt mondta, az új rakétavédelmi rendszer nem fenyegeti Oroszország biztonságát. Konsztantyin Tockij, a NATO-hoz kirendelt orosz nagykövet viszont a közép-európai erő-egyensúly megbomlásától tart, ami arra utal, hogy a kérdésben a NATO-hoz hasonlóan az orosz vezetés sem egységes.
Az amerikaiak állítják, hogy az oroszok pontosan tudják: a Lengyelországba telepítendő tíz elhárítórakéta nem alkalmas az ő több száz rakétából álló arzenáljuk semlegesítésére. Moszkvában viszont úgy látják, hogy Iránnak vagy Szíriának a belátható jövőben nem lesz Európát vagy pláne Amerikát fenyegető interkontinentális rakétája. Obering erre azzal válaszol, hogy a fejlesztés nem a mai, hanem a jövőben elképzelhető legrosszabb helyzetre vonatkozik.
Lengyelországgal és Csehországgal 30 napon belül megkezdődnek a részletes előkészítő egyeztetések. Obering tábornok korábban Washingtonban azt nyilatkozta, hogy a hetekben a térségbe indul, és többek között Magyarországra is ellátogat.
NATO: Nem Moszkva ellen irányul a lengyelországi bázis
Az amerikai rakétapajzs lengyelországi és csehországi kiterjesztése nem Oroszország ellen irányul, hanem új fenyegetés, adott esetben az iráni kivédésére szolgál - ismertette a 26 NATO-nagykövet álláspontját csütörtökön James Appathurai, az atlanti szövetség szóvivője. Az Észak-atlanti Tanács első ízben vitatta meg ezt a kérdést, főleg európai, azon belül is német követelésre, azzal érvelve: ez nem Washington kétoldalú ügye.
Appathurai elmondta: az ellenrakéták kelet-európai telepítése nem bonthatja meg a katonai egyensúlyt, de a tagországok szerint a félreértéseket az USA és Oroszország közti tárgyalásokon kell tisztázni. A NATO-nagykövetek a nap folyamán egy magas rangú orosz küldöttséggel is tárgyaltak Brüsszelben, de a konzultáció légkörét meghatározta, hogy Szergej Ivanov orosz első miniszterelnök-helyettes órákkal azelőtt elutasította az együttműködést az amerikaiakkal. John Rood, a fegyverzet-ellenőrzésért felelős amerikai külügyi államtitkár - aki szintén eljött a NATO-központba - tételesen bemutatta a tagállamoknak azt a listát, amelyet együttműködési szándékkal adott át az oroszoknak. Ezen közös kutatás-fejlesztési, illetve gyártási lehetőségek is vannak.
Az már korábban ismert volt, hogy az amerikai pajzs kiterjesztése élvezi Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár támogatását. Azzal a megkötéssel: szerinte megengedhetetlen, hogy A és B liga alakuljon ki a szövetségen belül a védettség tekintetében, azaz a dél-európai tagországok is az ellenrakéták hatósugarába kell, hogy essenek.