NATO: Nem Moszkva ellen irányul az amerikai rakétapajzs
Az Észak-atlanti Tanács első ízben vitatta meg ezt a kérdést, főleg európai, azon belül is német követelésre, azzal érvelve: ez nem Washington kétoldalú ügye.
Appathurai elmondta: az ellenrakéták kelet-európai telepítése nem bonthatja meg a katonai egyensúlyt, de a tagországok szerint a félreértéseket az USA és Oroszország közti tárgyalásokon kell tisztázni. A NATO-nagykövetek a nap folyamán egy magas rangú orosz küldöttséggel is tárgyaltak Brüsszelben, de a konzultáció légkörét meghatározta, hogy Szergej Ivanov orosz első miniszterelnök-helyettes órákkal azelőtt elutasította az együttműködést az amerikaiakkal. John Rood, a fegyverzetellenőrzésért felelős amerikai külügyi államtitkár – aki szintén eljött a NATO-központba – tételesen bemutatta a tagállamoknak azt a listát, amelyet együttműködési szándékkal adott át az oroszoknak. Ezen közös kutatás-fejlesztési, illetve gyártási lehetőségek is vannak.
Az már korábban ismert volt, hogy az amerikai pajzs kiterjesztése élvezi Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár támogatását. Azzal a megkötéssel: szerinte megengedhetetlen, hogy „A” és „B” liga alakuljon ki a szövetségen belül a védettség tekintetében, azaz a dél-európai tagországok is az ellenrakéták hatósugarába kell hogy essenek.
(Brüsszeli tudósítónktól)