A rektorok az állam és a szabadabb vállalkozás mellett
De kísérleti projektként lehetőséget adna a gazdasági társasággá alakulásra, hogy kiderüljön, egyáltalán működik-e a modell. A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint azonban erre inkább csak a kisebb intézmények vállalkoznának, hiszen az állami védőernyő szűkös anyagi forrásokat, de nagy biztonságot ad.
Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár lehetővé tenné, hogy az egyetemek és főiskolák állami tulajdonú, nonprofit gazdasági társaságokká alakuljanak. A továbbra is költségvetési szervként működő intézmények számára kormányengedély nélkül is lehetővé tenné, hogy gazdasági társaságokat alakítsanak. Szerinte így lehet majd fogadni külső fejlesztési forrásokat.
A rektorok többsége támogatja, hogy szabadabban vállalkozhassanak az egyetemek, mondja Molnár Károly. Jelenleg a felsőoktatási intézmények kormányengedéllyel is csak kft.-t alapíthatnak, ami körülményessé teszi egy vállalkozás elindítását.
A Műegyetem épp a napokban írt alá együttműködést az Audival egy közös kutatóintézet alapításáról. A cél, hogy gazdasági társasággá alakuljanak, de ez most nehézkes. - Az egyetemnek kellene többségi tulajdonosnak lennie, és csak egyetemi vagyont lehetne bevinni a cégbe - mondja Molnár. Szerinte az Audi nem biztos, hogy ebbe belemenne. - Egy kevésbé kötött gazdálkodási környezetben könnyebben tudna mozogni az egyetem, nagyobb nyereséget termelhetne, amelyet visszaforgathatna - mutat rá a rektor.
Hudecz Ferenc, az ELTE rektora is fontosnak tartja, hogy az egyetemek rugalmasabban tudjanak gazdálkodni. Ezért - a tulajdonviszonyokon nem változtatva - oldaná az egyetemek vállalkozási lehetőségeit szabályozó előírásokat.
Szerinte a forma másodlagos. Rámutatott: az Új Magyarország fejlesztési terv pályázatain inkább a gazdasági társaságok tudnak indulni, de pusztán ezért nem kellene társaságokat alapítaniuk az intézményeknek. Inkább az egyetemeknek kellene lehetőséget adni a kiírásban. Hudecz megjegyezte: egy egyetem gazdasági társasággá alakítása önmagában nem oldaná meg az intézményirányítási problémákat. Ehhez erősíteni kell a gazdasági tanácsok szerepét, és tisztázni a menedzsment felelősségét.
Úgy tudjuk: a május 2-án a kormány elé kerülő törvénymódosítás egyelőre nem tartalmaz jelentős változtatásokat az egyetemek gazdálkodási lehetőségeit illetően. A tárca azonban nem zárkózik el mereven. Manherz Károly államtitkár azt mondta: vizsgálják, hogy az intézmények szabadabban alapíthassanak gazdasági társaságokat. De azt nem támogatják, hogy egész egyetemek alakuljanak így át.