Bagdad átvenné a kormányzást
A síita Szadrváros egyik bejáratánál lévő katonai áteresztő pont közelében felrobbantott pokolgép minimum 28 embert ölt meg, 44-en megsebesültek. Az áldozatok többsége civil, de öt iraki katona is meghalt. A szunnita Ramadiban két iskolaudvaron ásott ideiglenes sírokban tizenhét holttestet találtak - a környéket korábban az al-Kaida iraki szárnya tartotta megszállva. Az Iraki Iszlám Állam nevű szunnita terrorszervezet - ez vállalta a felelősséget a múlt héten a bagdadi parlament elleni öngyilkos merényletért is - megölt húsz, korábban elfogott iraki rendőrt.
A brit erők tegnap átadták az irakiaknak a déli Majszan tartományt, kivéve az iráni határ térségét, ahol továbbra is a nemzetközi koalíció fog járőrözni. A 18 iraki tartományból ez a negyedik, amelyet a kormánycsapatok felügyelnek. A Nuri al-Maliki kormányfő nevében ez alkalomból felolvasott beszédben az állt, hogy a következő hónapban három kurd tartomány következik, és az év végére az egész országért az irakiak lesznek a felelősek. A miniszterelnökre jelentős nyomás nehezedik, hogy szabjon határidőt az amerikai csapatok kivonására. Hétfőn kilépett a kormányból a Muktada asz-Szadr blokkjához tartozó hat miniszter. A radikális hitszónok egyre határozottabban fordul szembe az amerikaiakkal. Maliki technokratákat szándékozik kinevezni.
Washingtonban tegnap lapunk zárta után George W. Bush elnök a kongresszus demokrata párti vezetőivel találkozott. A legfelsőbb szintű megbeszélés egyetlen témája az iraki háború finanszírozásával kapcsolatos ellentét volt - az utolsó jóslatok kevés esélyt láttak a megegyezésre. A törvényhozás két háza eltérő, de csapatkivonási határidőt tartalmazó passzust iktatott az elnök által kért háborús pótköltségvetés szövegébe. Ráadásul, hogy sikerüljön minél több honatyát a javaslat mögé állítani, hagyták, hogy egészen más témákat is belevegyenek a törvénybe, például az e. coli fertőzéstől sújtott kaliforniai spenóttermesztés támogatását. Bush ellenzi a csapatkivonási határidő gondolatát, és vétót helyezett kilátásba. Ennek felülírásához a demokratáknak nincs meg az erejük, márpedig a patthelyzet senkinek sem jó. A Pentagonnak mostanra elfogyott a háborúra szánt kerete, és máshonnan, például a beszerzésektől kell átcsoportosítani a pénzt.
A Washington Post és az ABC televízió közös felmérése szerint az amerikaiak 58 százaléka úgy véli, a novemberben törvényhozási többségbe került Demokrata Párt végez jobb munkát az iraki háborúval kapcsolatban. Bush elnököt csak 33 százalék tartja hatékonyabbnak. Robert Gates védelmi miniszter közben Kairóban arra figyelmeztette a közel-keleti országokat, hogy az iraki káosz előbb fogja zavarni a térséget, mint az Egyesült Államokat. Felszólította Irak arab szomszédait, vessék be befolyásukat a szektás erőszak megfékezésére.