Kína ellenez minden erőltetett megoldást Koszovó kapcsán
Az elsősorban a mezőgazdaságért felelős Huj Liang-jü főleg az általa felügyelt ágazatban folytatott kínai-szerb együttműködést elősegítő megállapodások aláírására érkezett a szerb fővárosba, de a vendéglátói számára jelenleg a legfontosabb kérdésről is tárgyalt a belgrádi vezetőkkel. Kína a Szerbiától elszakadni akaró Koszovó leendő státusáról dönteni hivatott ENSZ BT állandó tagja, s a Biztonsági Tanács nem hozhat olyan határozatot, amelyet ellenez.
Huj Liang-jü a szerb kormányfővel tárgyalva nyomatékosan hangsúlyozta, hogy Peking szerint végre kell hajtani az 1999-ben hozott 1244-es BT-határozatot, amely Koszovót egyértelműen Szerbia részeként kezeli, s egyebek mellett előírja az otthonaikból elüldözött szerbek visszatérésének elősegítését, javaik védelmét, biztonságuk szavatolását.
A Koszovó függetlensége mellett kiálló EU-tagországok és az Egyesült Államok képviselői a közelmúltban többször úgy foglaltak állást, hogy az 1244-es BT-határozat előírásain túlléptek az események. Martti Ahtisaari finn diplomata, akit az ENSZ-főtitkár a tartomány státusáról szóló döntés előkészítésével bízott meg, elismerte, hogy a döntésből tulajdonképpen csak azok a részek valósultak meg, amelyek a Koszovó lakosságának 90 százalékát alkotó albánoknak kedveznek.
A kínai miniszterelnök-helyettessel megtartott találkozón a szerb kormányfő ennek ellenére úgy vélte, hogy lehetséges kompromisszumos megoldást találni, olyat, amelynek értelmében Koszovó széles körű autonómiát élvezve Szerbián belül marad.
Boris Tadic szerb államelnök a kínai politikust fogadva ugyancsak további tárgyalások révén kimunkálandó kompromisszumos megoldást szorgalmazott. A nemzetközi jog durva megsértésének minősített minden olyan megoldást, amely az ENSZ Biztonsági Tanácsának megkerülésével teszi függetlenné a Belgrád fennhatósága alól lassan nyolc éve kikerült, jelenleg nemzetközi felügyelet alatt álló Koszovót.
(MTI)