Dávid Ibolya: rosszul emlékeznek a fociról szóló mondatra
Dávid Ibolya Antall Józsefet idézte, aki szerint az erős Európának erős Amerikára van szüksége, és fordítva. Az MDF elnöke Washingtonban mintegy húsz találkozót bonyolított le, a témák közül első helyen a vízummentességet emelte ki. Mint mondta, partnerei rákérdeztek a magyar belpolitika meddőségére, a kormány és az ellenzék fő ereje közötti szembenállásra, illetve kiemelték az európai és a magyar energiapolitikai stratégia kialakításának szükségességét. Amerikában nem nagyon értik, az elmúlt években miért nem tudott élni Magyarország a lehetőségeivel. A Zbigniew Brezezinskivel folytatott eszmecserén az egész Közép-Európára jellemző populista hullámról volt szó, míg Antonin Scalia legfelsőbb bíróval a korrupció elleni hatékony fellépés módozatairól beszélgettek.
Az MDF elnöke megbeszéléseket folytatott a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Intézetében (CSIS) arról, hogy Magyarországon nagy szükség lenne egy, a nemzetközi kapcsolatokat elemző független kutatóintézetre. A magát következetesen konzervatív politikusként meghatározó Dávid Ibolya azt mondta, célja az MDF potenciális partnereinek felkutatása volt.
A gázvezetékek ügyéről úgy vélte, Európa és Magyarország „elaludt”, ideje lenne végre kidolgozni a hosszú távú koncepciót: – Most mindenki rébuszokban beszél a csak papíron létező Nabuccóról és a Törökországig már kiépített Kék Áramlatról, de a mi térségünktől még mind a kettő messze van.
Lapunk kérdésére Dávid Ibolya kifejtette, sikerült eloszlatnia a magyar jobboldallal kapcsolatos amerikai félreértéseket: az MDF elkötelezett a konzervatív társadalom- és gazdaságpolitika, az önálló politizálás és a józan realitás mellett. A Washington Timesnak nyilatkozva a korlátozott államot, a szabad piacot, az egyéni felelősségvállalást és szabadságot, illetve a zsidó-keresztény értékeket nevezte az MDF alapelveinek. A fórum elnöke ellátogatott a washingtoni Holokauszt Múzeumba. Ennek kapcsán megismételte, hogy a közvélemény egy részében tévesen él az a mondata, miszerint „nem ért a focihoz”. A kijelentés 2001-ben nem az Auschwitzba induló vonatokról szóló antiszemita rigmusok, hanem a Ferencváros tulajdonosváltása kapcsán hangzott el, ám a sajtó akkor más szövegkörnyezetbe helyezte, és ő azóta is hiába próbálja eloszlatni a félreértést.
(Washington)