Az első öko-felhőkarcoló Dubajban

Több energiát termel, mint amennyit fogyaszt, emeletei között szélturbinák lapátkerekei forognak, 313 méter magas, 350 millió dollárba kerül és Dubajban épül a Rotating Tower, a világ első öko-felhőkarcolója.

Az emeletek ráadásul forogni is tudnak a ház tengelye körül és mind a 68 szint forgási iránya és sebessége külön-külön programozható. A tizedik emelet felett minden szint közé egy-egy szélturbinát építenek vízszintesen elhelyezett - és ezért szinte láthatatlan - lapátkerekekkel, az alsóbb szinteken pedig napelemek végzik a környezetbarát energiatermelést.

A Rotating Tower (Forgó torony) 20 százalékkal több áramot termel, mint amennyit fogyaszt. "Az épület áramellátásához két turbina is elég lenne, így a megtermelt energia jó részét más célokra lehet felhasználni, például közvilágításra" - mondta a Die Welt című német napilap honlapján megjelent beszámoló szerint David Fischer, a felhőkarcolót tervező Dynamic Architectual Clubs firenzei építészstúdió alapítója.

A torony felépítése 350 millió dollárt, azaz 63 milliárd forintba emészt fel, viszont 100-800 négyzetméteres luxuslakások lesznek benne, és ezek ára is csillagászati: négyzetméterenként 5 ezer dollárt, azaz mintegy 900 ezer forintot kérnek értük.

A futurisztikus felhőkarcoló terve először Dubaj, az Egyesült Arab Emírségek építészeti csodákban bővelkedő turistaparadicsomának vezetőit fogta meg, így ott lesz épület belőle először, de a Die Welt szerint újabban már a milánói polgármesteri hivatalból is érdeklődnek iránta.

(MTI)

 

A Forgó Torony látványterve
A Forgó Torony látványterve
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.