Kerülő út az OVB mellett?

Módosítaná a választási eljárásról szóló törvényt a Fidesz, hogy az Alkotmánybíróságnak legyen lehetősége megváltoztatni az Országos Választási Bizottság népszavazási kérdésekről hozott döntését.

Ha egy népszavazásról szóló kérdés az Országos Választási Bizottság (OVB) elutasítása miatt másodszor is az Alkotmánybíróság elé kerül, a testületnek legyen joga változtatni az OVB döntésén - elsősorban ezt szeretné elérni a Fidesz a választási eljárásról szóló törvény módosításával. E kezdeményezésről tegnap Orbán Viktor rendkívüli sajtótájékoztatón számolt be. Az ellenzéki párt azért szeretne hozzányúlni a jogszabályhoz, mert az AB most legfeljebb új eljárásra kötelezheti az OVB-t, ha annak egy népszavazási kérdésről hozott elutasító döntését a taláros testületnél megtámadják, és az alkotmánybírák a kifogással egyetértenek.

Ez Orbán Viktor szerint azt jelenti, hogy jelenleg "áldatlan állapotok vannak", az OVB nem hajlandó követni az AB által megadott irányt, "s ez a játék oda vezethet, hogy az ilyen eljárás sokadszor is megismétlődhet".

Emellett a Fidesz szerint a választási bizottságot kötelezni kéne teljes körű minősítés elkészítésére, amikor egy népszavazási kérdésről először dönt. Így később nem lehetne "egyszerűen elővenni egy másik indokot" az elutasításra.

A Fidesz számára nyilvánvalóan azért lenne fontos a törvénymódosítás, mert a tandíjról és a vizitdíjról szóló népszavazási kérdést az OVB két alkalommal is elutasította.

"Ha van esély, ha nincs a kétharmados módosítás elfogadására, ne méricskéljünk, tegyük azt, amit kötelességünk tenni, aztán lesz, ami lesz. Hátha egyszer a többség is a demokrácia oldalára állhat a parlamentben" - hangoztatta a Fidesz elnöke, akinek egyébként meggyőződése: a választási bizottság és a kormány között politikai együttműködés jött létre, a hatalmat gyakorlók ugyanis rettegnek a népszavazástól.

A Népszabadság azon felvetésére: miért gondolják, hogy az MSZP és az SZDSZ megszavazza a törvénymódosításokat, Orbán úgy válaszolt: közös érdek, hogy lezárják az olyan utakat a mindenkori kormányok előtt, amelyek az állampolgárok közvetlen hatalomgyakorlásának lehetőségét jogi ügyeskedéssel ellehetetlenítik.

Orbán kezdeményezését Nyakó István, az MSZP szóvivője üdvözölte, ha másért nem, hát azért - mint fogalmazott -, hogy oly hoszszú idő után a radikális ellenzék vezére most egy törvénymódosító javaslattal rukkol elő. Az MSZP szóvivője azonban abból sem csinált titkot, hogy a kezdeményezést a szocialisták nem fogják támogatni. Mint mondta: "pusztán az a tény, hogy egy demokratikus intézmény nem a Fidesznek megfelelő politikai, hanem szakmai döntést, nem igényli a törvény módosítását".

Két éve még nem tetszett a hasonló javaslat

A választási törvények módosítását megelőző, 2005-ös négypárti egyeztetésen a Fidesz elnökének javaslatához igencsak hasonló gondolatot fogalmazott meg Wiener György MSZP-s képviselő. A politikus akkor kifejtette: nem szerencsés, ha az OVB népszavazási kezdeményezésekkel kapcsolatos döntéseit többször is megtámadhatják az Alkotmánybíróságnál, mert így egy-egy referendum vég nélkül elhúzódhat. Ezért Wiener felvetette: az aláírásgyűjtő ívek hitelesítéséről hozott határozatról az alkotmánybírák már az első alkalommal döntsenek maguk, és ne adják vissza az ügyet új eljárásra. A Fideszt képviselő Salamon László azonban a javaslatot hevesen ellenezte. Igaz, akkor egészen más volt a helyzet: az OVB parlament által delegált öt tagját az Orbán-kormány javaslatára, érdemi egyeztetés nélkül választották, így biztosított volt a jobboldali többség. Ma a bizottság összetétele lényegesen kiegyensúlyozottabb, hisz az OVB egyes politikai oldalakhoz köthető - választott, illetve pártok által delegált - tagjai között éppen öt-öt az arány. (Munkatársunktól)

A Fidesz elnöke "áldatlan állapotokról" beszélt
A Fidesz elnöke "áldatlan állapotokról" beszélt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.