Kerülő út az OVB mellett?
Ha egy népszavazásról szóló kérdés az Országos Választási Bizottság (OVB) elutasítása miatt másodszor is az Alkotmánybíróság elé kerül, a testületnek legyen joga változtatni az OVB döntésén - elsősorban ezt szeretné elérni a Fidesz a választási eljárásról szóló törvény módosításával. E kezdeményezésről tegnap Orbán Viktor rendkívüli sajtótájékoztatón számolt be. Az ellenzéki párt azért szeretne hozzányúlni a jogszabályhoz, mert az AB most legfeljebb új eljárásra kötelezheti az OVB-t, ha annak egy népszavazási kérdésről hozott elutasító döntését a taláros testületnél megtámadják, és az alkotmánybírák a kifogással egyetértenek.
Ez Orbán Viktor szerint azt jelenti, hogy jelenleg "áldatlan állapotok vannak", az OVB nem hajlandó követni az AB által megadott irányt, "s ez a játék oda vezethet, hogy az ilyen eljárás sokadszor is megismétlődhet".
Emellett a Fidesz szerint a választási bizottságot kötelezni kéne teljes körű minősítés elkészítésére, amikor egy népszavazási kérdésről először dönt. Így később nem lehetne "egyszerűen elővenni egy másik indokot" az elutasításra.
A Fidesz számára nyilvánvalóan azért lenne fontos a törvénymódosítás, mert a tandíjról és a vizitdíjról szóló népszavazási kérdést az OVB két alkalommal is elutasította.
"Ha van esély, ha nincs a kétharmados módosítás elfogadására, ne méricskéljünk, tegyük azt, amit kötelességünk tenni, aztán lesz, ami lesz. Hátha egyszer a többség is a demokrácia oldalára állhat a parlamentben" - hangoztatta a Fidesz elnöke, akinek egyébként meggyőződése: a választási bizottság és a kormány között politikai együttműködés jött létre, a hatalmat gyakorlók ugyanis rettegnek a népszavazástól.
A Népszabadság azon felvetésére: miért gondolják, hogy az MSZP és az SZDSZ megszavazza a törvénymódosításokat, Orbán úgy válaszolt: közös érdek, hogy lezárják az olyan utakat a mindenkori kormányok előtt, amelyek az állampolgárok közvetlen hatalomgyakorlásának lehetőségét jogi ügyeskedéssel ellehetetlenítik.
Orbán kezdeményezését Nyakó István, az MSZP szóvivője üdvözölte, ha másért nem, hát azért - mint fogalmazott -, hogy oly hoszszú idő után a radikális ellenzék vezére most egy törvénymódosító javaslattal rukkol elő. Az MSZP szóvivője azonban abból sem csinált titkot, hogy a kezdeményezést a szocialisták nem fogják támogatni. Mint mondta: "pusztán az a tény, hogy egy demokratikus intézmény nem a Fidesznek megfelelő politikai, hanem szakmai döntést, nem igényli a törvény módosítását".