Ecuador a venezuelai úton
A 13 millió lakosú dél-amerikai országban több mint 9 millióan rendelkeznek szavazati joggal. Az eddig összeszámolt 52 százaléknyi voks szerint a 78-80 százalék igent mondott az alkotmány átírására, amely várhatóan erősíti majd az elnöki jogköröket a törvényhozás rovására.
A 44 éves közgazdász, magát humanista baloldalinak minősítő Correa az alkotmányozó nemzetgyűléssel is másolja Hugo Chávez gyakorlatát, aki első elnöki időszakában fogadtatott el új alaptörvényt, egyebek között kimondva, hogy a kőolajkincs nemzeti tulajdon, s ezzel törvényi keretet teremtve a kitermelési koncessziók újratárgyalására a multinacionális vállalatokkal. Ecuadornak is van szénhidrogénkincse, ám a Correa által a múlt novemberi elnökválasztásra létrehozott pártjának, az Alianza Paisnak (Országos Szövetség) nincs képviselete a törvényhozásban. A parlamenti erőviszonyok megkerülésére más út nem kínálkozott, minthogy a lakosságtól kérjen felhatalmazást az új szabályok rögzítésére. Az ellenzék bevetett mindent Correa tervének megtorpedózására, de az elnök ügyeskedéssel, a honatyák egy része mandátumának felfüggesztésével keresztülvitte a tervét.
Kevésbé meglepő, hogy a lakosság ilyen nagy hányada kíván változásokat: a neoliberális recept, valamint a hagyományos pártok korruptsága kiábrándultságot belpolitikai káoszt teremtett. Tíz év alatt Correa már az ország nyolcadik elnöke.
A népszavazás eredménye egyértelmű támogatást jelent Correa politikai-gazdasági elképzeléseihez is. Az alkotmányozó gyűlés feladata az államjogi keretek átszabása, s utána az elnöknek szabad keze lesz "az ország újjáépítéséhez". Mint nyilatkozta, nem kívánja másolni "egy az egyben" a venezuelai vagy a bolíviai modellt, hanem saját stílust érvényesít majd.
Abban egyetért Chávezzel, hogy véget kell vetni a "hosszú neoliberális éjszakának", amelyet a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank kényszerített Ecuadorra. A népszavazási győzelem hírére Correa azzal fenyegette meg a Világbank képviselőjét, hogy kiutasítja az országból, mert visszatartott egy Ecuadornak odaítélt 100 millió dolláros hitelt. Az ügyet vizsgálják, amely Correa szerint "megtorló intézkedés" volt arra, hogy gazdasági minisztersége idején, 2005-ben megreformálták az olajalap kezelésének törvényét. "Nem tűrünk el zsarolást senkitől" - mondta most a elnök, hozzátéve: minél előbb vissza akarja fizetni "az utolsó 40 millió dollárnyi tartozást" a Nemzetközi Valutaalapnak.