Gáz - lapombudsmanok a Népszabadságról

Nem minden héten fordul elő, hogy Magyarország a nemzetközi politika érdeklődésének előterébe kerül. Az pedig még ritkább, hogy ez egy olyan kormányzati döntés nyomán történik, amely sok megfigyelő szerint ellentétes az ország általános külpolitikai céljaival.

Híresek vagyunk

Ez év márciusában mégis éppen ez történt, mégpedig a kormánynak a Nabucco, illetve Kék áramlat nevű nemzetközi gázvezetéktervek kapcsán tett állásfoglalásai nyomán. Mint ismeretes, a Nabucco az Európai Unió "válasza" az unió gázellátásának túlzott orosz-függőségével kapcsolatos félelmekre, míg a Kék áramlat a Gazprom válasza egyrészt magára a Nabuccóra, másrészt a már meglévő vezetékek tranzitországainak (Ukrajna, Fehéroroszország) politikai bizonytalanságaira. Mindkét tervnek lökést adtak a közelmúlt fehérorosz illetve ukrán gázszállítási ribilliói, és mindkettőről elmondható, hogy megépülésük esetén valamicskét növekedne Európa és Magyarország ellátásának a biztonsága. Ha a Kék áramlat épül meg, akkor pusztán a szállítási útvonalak cserélhetősége és a tranzitországokkal kapcsolatos kockázatok szétterülése miatt, ha pedig a Nabucco, akkor ugyanezek mellett még a "forrásoldal" sokszínűbbé válása miatt is, hiszen ezen a vezetéken a tervek szerint nem orosz, hanem türkmén, kazah, azeri és esetleg iráni gáz érkezne.

A gázmizéria huzamosabb ideje visszatérő témája a nagyobb, mértékadó hírközlő szervezeteknek. A Népszabadság például legalább tavaly június óta rendszeresen beszámol a két gázvezetéktervvel kapcsolatos fejleményekről. A híradások sokáig arról szóltak, hogy a magyar kormány mindkettőben érdekelt, és egyelőre egyik mellett sem akarja végleg elkötelezni magát a másik kizárásával. A történet akkor ért fordulópontjához, amikor ez év március 12-én az International Herald Tribune arról számolt be, hogy a magyar miniszterelnök álláspontja egyértelműen a Kék áramlat javára változott: a kormányfő a lapban "álom"-nak minősítette a Nabuccót, és reálisabb tervnek nevezte a Gazprom-beruházást. A hír jelentős negatív visszhangot váltott ki az európai sajtóban és az uniós, illetve amerikai döntéshozói körökben, és azonnal komoly belpolitikai konfliktussá vált, miután a vezető ellenzéki párt politikusai az EU hátbatámadásával vádolták a kormányt, és annak szorosabbá váló orosz kapcsolatai kapcsán szovjet kori analógiákat vontak.

Felcserélődő szerepek

A sztorinak több figyelemre érdemes vonása van: a belpolitikai szerepek átmenetileg felcserélődtek, mivel rendszerint a balközép pártok szokták jobboldali riválisukat EU-ellenességgel (vagy legalábbis nem kellő lelkesedéssel) vádolni, s épp a Fidesz szokta az EU-hoz való "szolgai" igazodást a koalíció szemére vetni. Az európai orientáció afféle identitásképző tényező a szociálliberális oldalon, és amennyire meg tudjuk ítélni, erősen meghatározza a Népszabadság önképét is. Ezért különösen fontos kérdésnek tartjuk, hogy a lap miként kezel egy olyan, nagy fontosságú sztorit, amelyben a szerepek mintha felcserélődnének. Elsősorban a tájékoztatás kiegyensúlyozottságát vizsgáltuk, és azt: a lap elegendő információt adott-e olvasóinak azokról a részletekről, amelyek a Nabucco-Kék áramlat ügy megítéléséhez szükségesek.

Először is azt kell leszögeznünk, hogy a Népszabadság az ügyet vitathatatlanul súlyának megfelelően kezelte. Tavaly nyár óta legalább hatvan írás - nagyobbrészt tudósítás, kisebbrészt interjú és publicisztika - foglalkozott részben vagy egészben a gázvezetékek ügyével, a lap bőségesen beszámolt a külföldi reakciókról és véleményekről, megkérdezett hazai és külföldi független energiapolitikai szakértőt, Vélemény oldalán helyt adott ellenzéki politikus kormányt bíráló írásának. A figyelmes olvasónak tehát volt alkalma arra, hogy megismerje a fontosabb érveket és tényeket, és tájékozódhatott arról is, hogy a világban mit gondolnak az ügyről. Ezzel a lap legalapvetőbb kötelességének eleget tett. A részletek és az arányok tekintetében azonban már akad kifogásolnivaló.

Teret nyer a Nabucco-szkepticizmus

Érdekes trendre bukkanunk például, ha megvizsgáljuk a lap tudósításainak tónusát 2007. március közepe (az IHT cikke) előtt, illetve azt követően. A miniszterelnök sok vihart kavart kijelentése előtti időszakban a Népszabadság beszámolóinak túlnyomó többsége semlegesnek mondható abban az értelemben, hogy a Nabucco és a Kék áramlat ismertetése során nem említettek olyan körülményeket, amelyek valamelyiket a másikhoz képest előnyösebbnek vagy hátrányosabbnak mutatták volna. Az értékelő elemeket is tartalmazó tudósításokban a Nabuccót fontos, stratégiai magyar és európai érdekeket szolgáló tervnek mutató cikkek minimális fölényben voltak a Nabucco-szkeptikus írásokkal szemben, de kétségtelen, hogy már 2006 nyarán is találkozhatott az olvasó olyan független elemzői véleménnyel, amely az EU-s elképzelést "blöff"-nek minősítette, mégpedig azért, mert a megszólaló szerint nem lesz elég nem orosz gáz, amivel a vezetéket fel lehetne tölteni. A kérdés élessé válása, tehát március közepe óta viszont érzékelhetően megsokasodtak a Nabucco-szkeptikus beszámolók. Mintha a miniszterelnök után váratlanul az újság is felfedezte volna az uniós projektet övező bizonytalanságokat. Ez részben persze érthető, hiszen a kirobbant konfliktus nyomán vált igazán sürgetővé annak tisztázása, valójában milyen súlyúak ezek a bizonytalanságok. Ennek ellenére nehezen küzdhető le a benyomás: az a tény, hogy az IHT-cikk után pártpolitikai dimenziót is kapott az ügy, nem maradt hatástalanul a Népszabadság tudósításainak irányára. Az elmúlt egy hónapban megjelent híranyagokban, miközben továbbra is jó néhány "semleges" tudósítást olvashattunk, érezhető túlsúlyban voltak a Nabucco-kétkedő cikkek, illetve az ilyen véleményeket idézők a Nabucco-pártiakkal szemben, és az idézett Nabucco-párti vélemények majdnem mind külföldi megszólalóktól származtak. Ugyanebben az időszakban a szubjektívebb interjú és publicisztika műfajokban is egyértelmű volt a Nabucco-szkeptikus fölény: az egyik interjú a "Nabucco: még a nyomvonal sem biztos" címet kapta, sejtetve, hogy más gondok is akadnak, a miniszterelnökkel készült március 21-i interjúban pedig maga a kérdező állítja tényként, hogy nincsen közös uniós energiapolitika, amiből következne, hogy a magyar kormány nem is mehetett szembe azzal, ami nincs.

Persze a kiegyensúlyozottság nem minden. Ilyen komplex kérdéseknél, amelyek kapcsán feltehető, hogy még a tájékozottabb olvasók is nagyon hiányos ismeretekkel bírnak, legalább ilyen fontos a releváns információk alapos ismertetése. A felmerülő Nabucco-kételyek több kérdést érintenek: van-e pénzügyi fedezete a tervnek, lesz-e elég közép-ázsiai gáz a feltöltésére, illetve van-e egységes uniós politika és szándék, ezzel összefüggésben mekkora tere van a magyar külpolitikának, és hol, milyen külön utakon kereshetjük az EU-n belül nemzeti érdekeinket. A március közepe óta eltelt időszakban a Népszabadság jelentős teret szentelt e kételyek ismertetésének, közülük is leginkább a pénzügyi fedezet és az egységes uniós politika bizonytalanságainak. Nézetünk szerint a tudósítások mindkettővel kapcsolatban hagytak kívánnivalót. Számtalan írás említette a Nabucco-beruházás magas költségeit, és az azzal kapcsolatos aggodalmat, hogy végül ki állja a számlát. Ugyanakkor egyetlen írás sem utalt arra a például az International Herald Tribune sokat hivatkozott cikkében szereplő körülményre, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vállalta az építési költségek hetven százalékának finanszírozását. Ami a közös uniós politikát illeti, a lap nem kommentálta az erre vonatkozó kormányzati állítások szembeötlő logikai furcsaságát: a kormány e politika bizonytalanságát felhozva lebegteti álláspontját Nabucco-ügyben, miközben ez a lebegtetés maga is bizonytalanságot növelő tényező. Ha igaz az, hogy a magyar kormány álláspontja szerint szükség van egységes politikára, másfelől pedig az is igaz, hogy a Nabucco a lehetséges közös energiapolitika egyik sarokköve, akkor feltehető az a kérdés, hogy a kormány megfelelően indokolja-e preferenciáit. Úgy véljük, a lapnak dolga lett volna ezeket a kérdéseket feltenni az illetékeseknek.

A téma előre láthatóan napirenden marad. Van még lehetőség a pótlásra.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.