Gyakornokok lépéselőnyben

Előnnyel indul a munkaerőpiacon az a pályakezdő, aki főiskolai, egyetemi évei alatt gyakornokoskodott valamely cégnél, állami intézménynél.

A hónap végéig lehet jelentkezni a Pannon, május negyedikéig pedig a Magyar Telekom gyakornoki programjára. A távközlési társaságok nincsenek egyedül, hiszen számos vállalkozás és állami intézmény kínál hasonló lehetőséget a diploma előtt álló fiataloknak. A mostanában sorra kerülő állásbörzéket ebből a szempontból is érdemes feltérképezni.

Lukács Zsolt fejvadász, a Telkes Tanácsadó társaság egyik tulajdonosa szerint ma már nem elsősorban az iskolában, inkább a gyakorlatban lehet megszerezni azt a tudást, amit a munkaerőpiac igényel. Mint mondta, a felsőoktatás nem minden esetben tudja követni a piac változásait, hiszen maguk a tanárok is alig győznek alkalmazkodni az egyes - például az informatikai vagy a távközlési - szektor által produkált hihetetlen gyors fejlődéséhez. A szakmai tapasztalat nagyon sokat nyom a latban, amikor a munkaadók döntenek, kit vesznek fel - teszi hozzá. Az állásinterjún azonnal van egy komoly téma, amelyről fesztelenül lehet beszélgetni. Az sem elhanyagolható, hogy a diákok már a diploma megszerzése előtt megtapasztalhatják milyen a vállalati környezet, hogyan zajlanak a megbeszélések, hogyan néz ki egy jó prezentáció. Az ilyen életközeli helyzetben lehet gyorsan, sokat tanulni - állítja. Előnye még a gyakornokoskodásnak, hogy a legjobbakat általában alkalmazzák is a cégek - mondta. Lukács Zsolt szerint az a jó gyakornoki program, amely legalább fél évig tart.

A Pannon az idén nyáron diplomázó egyetemistáknak és főiskolásoknak indít másfél éves képzést szeptembertől. A mobilszolgáltató elsősorban a műszaki és kereskedelmi területekről várja a végzősök jelentkezését. A gyakornoki program másfél éve alatt a fiatalok annyi munkatapasztalatot szerezhetnek, ammennyihez egyébként több évre lenne szükség - mondta Kőnig Róbert, HR vezérigazgató-helyettes. Egy mentor felügyelete mellett ugyanis több szakterülettel megismerkednek a friss diplomások, illetve a program fél év külföldi munkalehetőséget is magában rejt - tette hozzá.

Elsők között indított 1995-ben gyakornoki programot a Magyar Telekom, akkor még Matáv. Az eddig végzett több mint kétszáz résztvevő háromnegyede ma is a vállalatcsoportban dolgozik - tudtuk meg a szolgáltató sajtóosztályától. A Magyar Telekomnál egyébként külön szervezeti egység, a Képzés és Tudásmenedzsment Igazgatóság irányítja a gyakornoki programot. A hét hónapos képzésre maximum húsz mérnök, közgazdász kerülhet be minden évben, s azoknak, akik sikeresen elvégzik, első körben hét hónapra szóló, határozott idejű szerződést ajánlanak fel. A program ideje alatt a fiatalok tréningeken, tanfolyamokon vesznek részt, tapasztalatot szerezhetnek a többi között az ügyfélkapcsolatok területén, egyéni feladatokat, projekteket kapnak, megtanulják az önmenedzselés fortélyait, végül öt hónapot töltenek el a kiválasztott szakterületen.

A PanTelnél március végén zárult le a jelentkezések határideje, a távközlési társaság tíz végzős műszaki, informatikai, pénzügyi, marketing, gazdasági szakos hallhatónak indít tíz hónapos gyakornoki programot. Ez idő alatt a diákok megismerkednek a vállalat belső munkafolyamataival, felépítésével, és aktívan részt vesznek az általuk kiválasztott szakterület mindennapi munkájában. Az sem elhanyagolható, hogy segítséget kapnak szakdolgozatuk megírásához.

A Microsoft gyakornoki programja sem céloz meg mást, mint hogy összehangolja az egyetemisták elméleti ismereteit a piaci igényekkel, így a diploma megszerzése után a fiatalok az iparban elvárt követelményeknek is meg tudnak felelni. A diákok egyetemi és egyéb szakmai teljesítményük alapján nyerhetnek felvételt a Microsoft ajánló rendszerébe. A szakmai elbírálást az MsPortal.hu-n működő közvetítőrendszer végzi, amely kiszűri a jelentkezők legjobbjait, ezzel garantálva, hogy céges interjúkon csak képzett, jó képességű diákokkal kelljen foglalkozniuk a Microsoft rendszereket alkalmazó vállalatok HR-eseinek. A legjobbak látják a hirdetések pontos szövegét, és annak a társaságnak az adatait amely a pályázatot kiírta. A többi felhasználó számára csak a pályázatok szakmai tartalma olvasható - például szükség van két Active Directoryt alapszinten ismerő hallgatóra -, ezzel is iránymutatást nyújtva a hallgatóknak, hogy milyen irányban érdemes magukat továbbképezni.

A szakmai gyakorlatra vágyó fiatalok jelentkezését a világ egyik legmodernebb autógyára, az Audi is egész évben várja. A hallgatók bepillanthatnak egy multinacionális vállalat mindennapi életébe, választhatnak, mire kíváncsiak, az Audi termelési, minőségbiztosítási, logisztikai, kontrolling, személyügy, információtechnológia vagy éppen a vállalati kommunikációs rendszerére. Azoknak is lehetőséget kínál a cég, akik gyakorlatorientált diplomamunkával szeretnék lezárni az iskolai éveiket.

Elsősorban a németül jól beszélő mérnök, műszaki menedzser, informatikus vagy közgazdász szakirányú hallgatók számára kínál az autógyár diplomamunka-írási lehetőségeket. Mivel egy cikk keretében nehéz lenne felsorolni a Magyarországon fellelhető összes gyakornoki lehetőséget, érdemes más forrásokat is igénybe venni, például a www.szakmaigyakorlat.lap.hu internes oldalt, amelyen a gyakornoki programok, szakmai gyakorlatok mellett számos magyar és külföldi ösztöndíj is található.

A Magyar Telekom Rajtkõ programja résztvevõinek háromnegyede ma is a cégnél dolgozik
A Magyar Telekom Rajtkõ programja résztvevõinek háromnegyede ma is a cégnél dolgozik
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.