Egy dél-koreai diák lövöldözött a virginiai egyetemen
A tettes bizonyos Cso Szung Huj, az egyetem negyedéves, angol szakos hallgatója volt, és a campus kollégiumában lakott - jelentette az ABC amerikai televízió. Egy dél-koreai rádióállomás is megerősítette a hírt, hogy az ámokfutó dél-koreai származású, aki a mészárlás után magával is végzett.
Előzőleg a főiskola igazgatója Charles Steger, a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: az elkövető egy ázsiai fiatalember volt, aki a főiskolán tanult és a kollégiumban lakott.
Hétfőn reggel kezdődött az ámokfutás
Hétfőn kora reggel, még az egyik előadóteremnél elkövetett ámokfutás előtt a főiskola kollégiumában két diákot lelőttek. A rendőrség vizsgálja, hogy az eset összefüggésben áll-e a főiskola épületében történt lövöldözéssel, bár az iskola igazgatójának véleménye szerint ugyanaz a férfi lehetett az elkövető. A rendőrség a hajnali esettel kapcsolatban egyelőre az öngyilkosság lehetőségét sem zárja ki.
Annyit már sikerült megállapítaniuk, hogy a tettesnél megtalált két fegyver - egy kilenc milliméteres és egy 22 milliméteres pisztoly - egyikéből adták le a lövéseket mindkét helyszínen. A nyomozó hatóság egyik illetékese elárulta, hogy a dél-koreai diák hátizsákjában egy kilenc milliméteres Glock típusú pisztoly márciusi vásárlását bizonyító számlákat találtak.
A hétfői lövöldözéseknek - az elkövetővel együtt - 33 halálos áldozata és 15 sérültje van. A halottak között van egy indiai és egy izraeli tanár is.
Charles Steger a CNN-nek adott interjúban elmondta: a közvetlen veszélyben lévő diákokat figyelmeztették, és nem érzi úgy, hogy az iskola késlekedett volna.
A washingtoni Fehér Ház közleményben tudatta, hogy George Bush amerikai elnök és felesége kedden Virginiába, az ámokfutás helyszínére látogat, és részt vesz a főiskolán az áldozatok tiszteletére szervezett emlékszertartáson.
A kollégiumban kezdett lövöldözni
A támadó helyi idő szerint reggel negyed nyolckor kezdett lövöldözni a campus 900 fős kollégiumában, ahol két ember vesztette életét, majd az ámokfutást két órával később az egyik előadóteremnél folytatta az egyetem területének a másik végén. Szemtanúk szerint a lövöldözés hallatán pánikszerűen menekülő tömegnek útját állta, hogy valaki - feltehetően a támadó - több ajtót belülről lánccal és lakattal lezárt. A rendőrség végül holtan találta meg a feltételezett elkövetőt az egyik tanteremben, minden jel szerint végzett önmagával.
A lövöldözés hírére lezárták a Washingtontól 400 kilométernyire délnyugatra fekvő campus bejáratait, és a diákoknak azt tanácsolták, hogy zárkózzanak be, és ne menjenek az ablakok közelébe. Később az egyetem bejelentette a campus fokozatos kiürítését. A virginai műszaki egyetemen, amelynek több mint 25 ezer hallgatója van, ebben a hónapban két bombariadó is volt, de nem lehet tudni, hogy ezeknek van-e bármilyen köze az ámokfutáshoz.
Bírálják a rendőrséget
Egyes diákok a hétfői lövöldözés kapcsán élesen bírálták az egyetem vezetését és a rendőrséget. Állításuk szerint az első lövöldözés után semmilyen módon nem figyelmeztették őket a veszélyre. Az első elektronikus levelet, amely felhívta a figyelmet a lövöldözésre, csak az első lövések után két órával kapták meg, nagyjából egy időben azzal, hogy az ámokfutó ismét lecsapott áldozataira. Az egyetem elnöke azzal védekezett, hogy a rendőrség eleinte tévesen, elszigetelt incidensnek tekintette az első lövöldözést, és úgy vélte, hogy a támadó már elmenekült a helyszínről.A hatóságok egy éven belül immár második alkalommal kényszerültek bezárni lövöldözés miatt a 26 ezer diákot oktató egyetemet. Tavaly augusztusban az egyetem közelében egy szökött fogoly elfogására indított hajtóvadászat közben egy kórházi őr és a helyettes seriff vesztette életét, s ezért a tanév első napjának órái elmaradtak.
Ez volt a legsúlyosabb egyetemi lövöldözés az Egyesült Államokban: az eddigi legtöbb halálos áldozattal egy képzett mesterlövész ámokfutása járt. A férfi - bizonyos Charles Whitman - 1966 augusztusában 15 emberrel végzett Austinban, a Texas egyetemen.
Bush "elborzadt"
George Busht "elborzasztotta" a bűntett a Fehér Ház szóvivőjének tájékoztatása szerint. A washingtoni törvényhozás egy perces néma felállással emlékezett meg az áldozatoktól. Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke a megemlékezés előtt azt hangoztatta, hogy országukat szörnyű tragédia rázta meg.
II. Erzsébet brit uralkodót megdöbbentette a tragédia híre - közölte Londonban a Buckingham-palota. A királynő a jövő hónapban esedékes egyesült államokbeli látogatása során az eddigi tervek szerint ellátogat Virginia szövetségi államba.
A történtek után az Egyesült Államokban várhatóan felújul a vita a fegyvertartás engedélyezéséről, a fegyverrel elkövetett erőszakos cselekmények megfékezésének lehetőségeiről.
Nincs magyar áldozat
Nincs magyar áldozata a virginiai egyetemi vérfürdőnek - közölte a washingtoni nagykövetség az egyetem hivatalos tájékoztatása alapján. Simonyi András nagykövet - aki érintkezésbe lépett az egyetem vezetésével - elmondta: azt nem tudni, pontosan hány magyar diák tanult az egyetemen, mert a diplomáciai képviseletnek nincsen ilyen nyilvántartása, a diákoknak pedig nincsen bejelentkezési kötelezettségük.
A nagykövetség kedden délelőtt továbbította a Fehér Házba Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvéttáviratát, amelyben együttérzését fejezte ki George Bush amerikai elnöknek.
(forrás: CNN, MTI)