Munkatársunk, Hargitai Miklós díjat kapott Brüsszelben
Hargitai Miklós a Népszabadság Online-on publikált, A mi cigány lányunk című cikkéért kapta kapta az Európai Bizottság diszkriminációellenes újságíródíját - jelentette be Vladimír Spidla, a témában illetékes biztos Brüsszelben.
A díj az Európai Bizottság kezdeményezése azoknak az újságíróknak a kitüntetésére, akik munkájukkal hozzájárulnak a sokszínűség és a diszkrimináció jobb megértéséhez.
Huszonhét tagállam 568 pályázója közül a fődíjat egy olasz újságírónak ítélte a szakmai zsűri; Fabrizio Gatti, a L’Espresso munkatársa „Rabszolga voltam Pugliában” címmel számolt be a bevándorló mezőgazdasági munkások életéről. Gatti bevándorló munkavállalónak adta ki magát, és a zsűri szerint alapos kutatással, illetve élénk elbeszéléssel illusztrálja „Európa másodosztályú polgárainak nehéz helyzetét, akik nemzetiségi származásuk alapján súlyos diszkriminációtól szenvednek”.
Hargitai Miklós a második díjat nyerte el cikkével, amely a kisebbségi – jelen esetben roma – csoportokból történő örökbefogadás körüli összetett kérdéseket tárja fel.
Hargitai a díjat átvéve az egész ország és lapja számára nagy megtiszteltetésnek nevezte a kitüntetést.
- A média figyelemfelkeltő szerepe kulcsfontosságú ezeknél a fontos kérdéseknél. A diszkrimináció semmilyen formáját sem tűrhetjük meg - jelentette ki a díjat átadva Spidla. - Üdvözlendő ezeknek az újságíróknak a bátorsága és elkötelezettsége, ami rámutat arra, hogy továbbra is mennyire törekedni kell a társadalmi sokszínűségre.
A harmadik díjat a belga Petra Sjouwerman, a De Morgen lap skandináviai tudósítója kapta A vállalat csak autistákat vesz fel című cikkéért, amely azt mutatja be, hogyan lehet a különbözőség érték.
A fiatal újságírók különdíját a finn Henna Helne cikke nyerte el, amely az Anna magazinban jelent meg, címe Az anyák gyermekeik nyelvét tanulják. Az írás pozitív betekintést nyújt az integrálódási vitába, miközben felhívja a figyelmet a többszörös diszkriminációra, amely ebben az esetben kor, nem és nemzetiségi származás alapján történik.
A fő kategória három győztesét 568 valamennyi tagállamból beérkezett érvényes nevezés közül, míg a különdíj nyertesét 125 minősített cikk közül választották ki. A nevezéseket egy médiaszakemberekből és diszkriminációs szakértőkből álló testület minősítette hírértékük, a kutatás mélysége és a cikk eredetisége alapján.
Az EU újságírói díjának következő fordulójára 2007 februárjától lehet nevezni. Az újságírók a 27 tagállam valamelyikében 2007. január 1. és szeptember 30. megjelent cikkeikkel pályázhatnak.
(forrás: Brüsszeli tudósítónktól/MTI)