Az SZDSZ sem szüntetné meg az OEP-et

Egy csöppet sem tisztultak a frontok az egészségbiztosítási reform kérdésében, noha szombaton az MDF ötpárti szakmai beszélgetésen próbálta egyértelműsíteni, hogy mit is értenek a koalíciós pártok a biztosítási reform címszava alatt.

Az öt parlamenti párt részvételével zajlott szombati szakértői párbajra az MDF Mihályi Pétert, az Államreform Bizottság egészségügyi munkacsoportjának vezetőjét, az SZDSZ több-biztosítós modelljének előkészítőjét, valamint Sinkó Eszter közgazdászt, a Semmelweis Egyetem oktatóját hívta. Mihályi Péter ezen a fórumon talán először ismerte el, hogy a pártja által szorgalmazott modell nem oldja meg az évi 140 millió orvos-beteg találkozásból adódó valamennyi problémát. Előnye ugyanakkor, hogy csökkenti a kormányra nehezedő konfliktusokat. Így például a járulékok beszedésével, a szolgáltatók közötti elosztásával kapcsolatos napi politikai problémákat. Szerinte egyszerűen csak át kellene venni a haladó európai országok rendszereiből - például Hollandiából, Németországból, Szlovákiából - a jól működő formákat. Leszögezte: az SZDSZ sem szeretné, ha bárki biztosítás nélkül maradna. Így továbbra is lesz nemzeti kockázatközösség, jövedelemarányos járulékfizetés. És a szükségletekhez igazodó szolgáltatásvásárlás, hiszen ez utóbbira épülne a biztosítók versenye. A biztosítók lényegében az állam által beszedett járulékot a lakossok korából, megbetegedési kockázatából (fejkvóta) kalkulált szorzat alapján kapnák meg.

Mihályi Péter megjegyezte: már ahhoz sem ragaszkodnak, hogy teljesen felszámolják az állami egészségpénztárt, vagy kötelező legyen a biztosítóválasztás. Elismerte, hogy a több-biztosító modell többe kerül majd a járulékfizetőknek, de szerinte hosszú távon lényegesen olcsóbb lesz az ellátás.

Sinkó Eszter közgazdász csak abban értett egyet Mihályi Péterrel, hogy a hazai rendszer nem klasszikus társadalombiztosítás, de szerinte abban az esetben, ha következménye lenne a túlköltésnek, azzá válhatna. A rendszerelemző szakember megjegyezte: ha arról kellene beszélnie, hogy mit is akar az SZDSZ a több-biztosítós modell címén, üres diákat vetítene. Sinkó Eszter szerint a Mihályi által vázolt fejkvótás elosztás eddig nemigen vált be. Nincsenek ugyanis jó kockázat-kiegészítő mechanizmusok.

Sinkó Eszter példaként említette: míg a szakrendeléseken az emberek nagy többsége, 80 százaléka megfordul, az e célra költhető összeg kétharmadát csak a betegek ötöde használja föl. Hasonló a helyzet a gyógyszertámogatással, aminek a 80 százalékát szintén a lakosság húsz százalékára költi az OEP. A kórházi büdzsé 64 százalékából gyógyul a betegek 4 százaléka. Aki sokba kerül, azokat majd eltanácsolják a biztosítók.

A Fidesz a jelenlegi rendszert korrigálná - mondta pártja képviseletében Horváth Zsolt országgyűlési képviselő, aki csak úgy tudná a biztosító működését elképzelni, ha vagyonhoz juttatnák az alapot. Horváth Zsolt emlékeztetett arra, hogy a Fidesz is tervezte a több-biztosítós rendszer bevezetését, ám ezt a modellt elvetették.

Zenta László (KDNP), aki szintén a rendszer fenntartása mellett foglalt állást, elképzelhetetlennek tartotta, hogy a biztosítók versengenének a nyugdíjasokért. Kökény Mihály (MSZP) szerint a jelenlegi rendszert nem lehet változatlanul hagyni, de rendkívüli körültekintést igényel minden változtatás. A rendezvény házigazdája, az MDF nevében Pusztai Erzsébet csak azt vélte megvalósíthatónak, hogy a kötelező biztosítást kiegészítő szolgáltatók alakuljanak: például baleset-, illetve ápolásbiztosítók. (D. A.)

Nincs szó a vizitdíj emeléséről - cáfolta Kökény Mihály Kövér Lászlót. A Fidesz választmányi elnöke ugyanis szombaton arról beszélt, hogy sajtóhírek szerint a kormány a jelenlegi 300 forintról előbb 500 forintra, majd 800-ra emelné a vizitdíjat. Kökény azt válaszolta: a törvényjavaslat technikai pontosítást tartalmaz.

Kökény Mihály és Pusztai Erzsébet a hét végi konferencián
Kökény Mihály és Pusztai Erzsébet a hét végi konferencián
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.