Sofőr visz a szaunás oviba
A gyermekmegőrzést az ország nyugati részén "történelmileg" másként oldották meg: házhoz jövő bébiszitterrel vagy három-négy gyerekre felügyelő magánbölcsikkel. Ez persze drágább megoldás, tehát inkább a jómódú szülőkre jellemző, de sokan úgy vélik: jobb így a kisgyereknek, mint az állami intézményekben. Besegítenek a nagyszülők is, ám gyakran még maguk is dolgoznak, ezért kevesebb idejük marad az unokázásra - már ha egyáltalán ugyanabban a városban laknak, mint a fiatalok.
A gyermekelhelyezés politikai kérdés lett, és a német kormány éppen április elején döntött: 2013-ig meg kell háromszorozni a bölcsődei helyek számát. A cél az lenne, hogy minden harmadik gyereknek jusson valamilyen ellátás - persze, csak ha a szülők így döntenek. Merthogy a vita családi értékekről is szól. Sok idősebb, konzervatív politikus úgy véli, hogy a gyermekeket nem szabad bölcsődébe kényszeríteni, hároméves korukig sokkal jobb nekik otthon, az anyjukkal. Akinek viszont ugyanúgy járna fizetés, mint a hivatalos gyerekgondozóknak...
A család és a karrier összeegyeztetése azért Németországban sem lehetetlen, legfeljebb némi szervezést igényel. Ursula von der Leyen családügyi miniszter asszonynak (CDU) történetesen hét gyermeke van, orvosi és politikusi karrierje mellett. Az igazán gazdagoknak pedig Potsdamban nemrég Villa Ritz néven nyílt luxusovi - szaunával, sofőrszolgálattal és kínai nyelvoktatással, ahol a szülők szükség esetén éjjelre is ott hagyhatják csemetéiket.