Berezovszkij forradalmat szervez
Az Eho Moszkvinak tavaly hasonló szellemben adott interjúja után Jack Straw brit külügyminiszter kijelentette: az ilyen elfogadhatatlan nyilatkozatok nyomán elképzelhető a Berezovszkijnak 2000-ben adott menekültstátus felülvizsgálata. Később a londoni bíróság elutasította az orosz kiadatási kérelmet - írta moszkvai tudósítónk. Berezovszkij szerint Alekszandr Litvinyenko halála után még kevésbé valószínű, hogy London kiadná őt Moszkvának. (Az egykori titkosszolgálati tisztet polónium-210-zel mérgezték meg. A gyilkossággal az ellenzék a Kremlt vádolja, az utóbbi Berezovszkijt.)
A 850 millió fontos (307 milliárd forint) vagyonnal rendelkező 61 éves üzletember Putyinhoz közel álló embereket finanszíroz, akik palotaforradalomra konspirálnak az elnök ellen. Mint londoni tudósítónk írta, Berezovszkij a The Guardiannek kifejtette: szoros kapcsolatban áll az oroszországi politikai elit tagjaival, akikkel egyetért abban, hogy "Putyin a demokratikus reformok letörésével, az ellenzék elfojtásával, a hatalom központosításával és az alkotmány megcsúfolásával árt Oroszországnak". A Jelcin-érában kétes privatizációs ügyleteken meggazdagodott matematikus "ideológiai és pénzügyi segítséget nyújt" az összeesküvőknek.
A milliárdos mostani kijelentése azért érinti érzékenyebben a Kremlt, mert decemberben parlamenti, 2008 márciusában pedig elnökválasztások lesznek. A Mihail Kaszjanov volt kormányfő és Garri Kaszparov egykori sakkvilágbajnok fémjelezte Másik Oroszország mozgalom szerint a jelenlegi vezetés frusztráltságára utal, ahogy a hatóságok a szombati, a városvezetés által nem engedélyezett tüntetésre készülnek - jelentette moszkvai tudósítónk. Az "Elégedetlenek menetére" háromezer rendőrt rendeltek ki, és további hatezer lesz készültségben a "provokációk megakadályozására".