Nem biztos a több biztosító
Ugyanannyira valószínű, hogy az SZDSZ meg tudja győzni az MSZP-t, mint az, hogy a szocialisták képesek lesznek elfogadtatni álláspontjukat a szabad demokratákkal – mondta Mesterházy Attila, miután az MSZP négy platformja – zárt ülésen, Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság vezetőjének társaságában - elmondta, mit is gondol az egészségbiztosítás átalakításáról. (A hét szocialista platform közül a Baloldali Tömörülés, a Népi, a Harmadik Hullám és az Ésszerűség és Felelősség vett rész, de a másik három vezetője is megjelent.)
Azt, hogy milyen szocialista elgondolásról kellene meggyőzni a kisebbik kormánypártot, a Harmadik Hullám vezetője nem fejtette ki – ugyanis nincs kiforrott MSZP-s koncepció. Ha csak az nem, hogy a szabad demokratáknak meg kell őket győzniük.
Alapelvek kristályosodtak ki a tanácskozáson: az új szisztémának a szolidaritás, a nemzeti kockázatközösség elvén kell alapulnia, az államnak garanciákat kell adnia, de ki is kell aknázni a kinyitott egészségügyi piacon zajló majdani verseny előnyeit.
Hogy az emlegetett verseny milyen lesz, arról nem esett szó, csak arról, milyen ne legyen.
– Hiába hiszi az SZDSZ, hogy a zsebében a bölcsek köve, nincs ott – kommentált utólag már keményebben egy vezető szocialista politikus.
A szocialisták most csak egyet tudnak biztosan: addig nem adják a nevüket és szavazatukat a több-biztosítós rendszerhez, ameddig világossá nem válik, hogy hogyan termelhetnek hasznot a majdani biztosítók úgy, hogy ezzel ne sérüljenek a betegek érdekei, ne csökkenjen az ellátás színvonala. – Nem tudom értelmezni, hogy miként alkudozhatna egy biztosító egy kórházzal, mondjuk egy műtét áráról, hiszen nem küldheti páciensét egy általa választott intézménybe, mivel a most elfogadott beutalási rend szerint minden állampolgárt csak a számára kijelölt helyen kezelhetnek. Így se a biztosítóknak, se a kórházaknak nem lenne mozgásterük – kétkedett egy szocialista.
A szocialisták szerint többféleképpen értelmezhető a miniszterelnök ígérete arról, hogy az év végére megteremtik a több-biztosítós modell jogszabályi hátterét. Például úgy is, hogy megszületnek azok a normák, amelyek lehetővé teszik az új szisztémára való átállást - mondjuk 2011- 2012-ig. (Ha ugyan. A tanácskozáson felszólaló Schvarcz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának alelnöke például az egybiztosítós modell előnyeit is bemutatta.)
Annál kevésbé sietnek, mert szerintük Gyurcsány úgy akarja ráébreszteni az SZDSZ-eseket a hibákra, hogy tartja az ő tempójukat, de egyre-másra szembesíti őket azzal, hogy a felmerülő kérdésekre képtelenek válaszolni.
A Népszabadságnak nyilatkozó szocialista politikusok szerint az SZDSZ még nem állt elő konkrét, megvalósítható javaslattal, sőt eddig még azt sem sikerült tisztázni pontosan, mit értenek a több-biztosítós modell alatt.
Kökény Mihály (MSZP), a párt egyik vezető egészségpolitikusa azt mondta: egyelőre csak várják a szabad demokraták javaslatát. A sajtóból, különféle szakmai konferenciákon ugyan sokféle elképzelést meg lehetett ismerni, de a koalíciós partner pontos, minden részletre kiterjedő modelljét nem ismerik. Továbbra sincs normaszöveg-tervezet, kormányzati előterjesztés, sőt az Államreform Bizottság szakértői által készített elgondolások sem méretődtek meg eddig kormányzati, de még pártpolitikai fórumokon sem. Havas Szófia (MSZP) a platformok ülését úgy kommentálta: "A teremben senkinek nem volt határozott álláspontja."
Inkább kérdéseket, dilemmákat fogalmaztak meg a platformok tagjai, ám ezekre az ülés végéig - noha a teremben volt Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság vezetője, Matejka Zsuzsa, a leköszönt egészségügyi miniszter kabinetfőnöke - senki nem adott egzakt választ. A jelenlévők ugyanakkor elszántak voltak abban, hogy bármi történik is az egészségügyi reform utolsó szakaszában, a nemzeti kockázatközösség nem bontható meg, a biztosítási rendszerből senki nem eshet ki, a szolidaritási elv nem gyengülhet. Ellenben elvárják, hogy a szolgáltatások elérhetőségében most meglévő különbségek mérséklődjenek. Abban Kökény Mihály és Havas Szófia is egyetértett, hogy a társadalmi vitát a nyár végéig lefolytathatják, s azután ősszel akár koalíciós egyetértéssel kerülhet a parlament elé egy javaslat. Ennek hiányában azonban még nincs igazán miről beszélni, vagy üzengetni egymásnak.
Csütörtök délután a szabad