Amerika Kupa: rajt hétfőn Valenciában
Az 1851-ben indult vetélkedés idei különlegessége, hogy a svájci Alinghi négy évvel ezelőtti győzelmével a híres trófea visszatér Európába. A helyszínt ugyanis mindig a címvédő csapat jelöli ki, amely csak a döntőben száll vízre a legjobb kihívó ellen. A 31 kiírás során az amerikaiakon kívül csak az ausztrálok és kétszer az új-zélandiak tudtak diadalmaskodni a világra szóló svájci siker előtt. A kupát azonban mégsem az Egyesült Államok hajósairól nevezték el, hanem az első alkalommal, a brit Wight-szigeteknél rendezett viadalon győztes, America nevű vitorlásról.
A Louis Vuitton Kupa előversenyei (Act) során az Alinghi is megmérette magát és általában jobbnak bizonyult riválisainál. Ezeken a regattákon a csapatok a tesztelés mellett bónuszpontokat is gyűjthettek. A legjobban az új-zélandi Emirates Team (4 pont) szerepelt, őt az amerikai BMW Oracle Racing (3), az olasz Luna Rossa (3), a spanyol Desafio Espanol (3), az olasz Mascalzone Latino (2), a svéd Victory Challenge (2), a dél-afrikai Team Shosholoza (2), a francia Areva (1), az olasz +39 Challenge (1), a német United Internet Team Germany (1) és a kínai China Team (1) követi.
A LV Kupában a párosversenyek során minden csapat kétszer mérkőzik a másikkal, a sikerért két pont jár. Ehhez jönnek a bónuszpontok, így május 7-re kialakul a kihívók sorrendje. Az első négy jut az elődöntőbe (május 14-25.), ahol először a legjobb választhat magának ellenfelet. Itt öt győzelemig tartanak a párharcok, akárcsak a döntőben (június 1-12.), majd az Amerika Kupa fináléjában is (június 23-július 4.), ahol az Alinghi várja ellenfelét.
A svájciak 2003-ban 5-0-ra verték a címvédő Team New Zealandot, s ezzel 152 év után hozták vissza a kupát Európába.
12 csapat, 700 millió eurós büdzsé, magyar résztvevők
A 32. Amerika Kupa során hét országból 12 csapat száll vízre, amelyek összköltségvetése 700 millió euró. A világ legrégebbi versenysorozatának két magyar résztvevője is lesz.
A csúcsbüdzsével az Alinghi egyik legnagyobb riválisa, a BMW Oracle Racing rendelkezik. Larry Ellisonnak, az Oracle számítástechnikai óriáscég alapítójának - akit 2000-ben a világleggazdagabb emberének tartottak - 150 millió állt rendelkezésére, hogy a kiválassza a legjobb legénységet és a legjobb hajót.
A címvédő svájciak 120 millióból gazdálkodtak, de kérdés, hogy Ernesto Bertarelli milliárdos számára elégnek bizonyul-e ez az összeg Russell Coutts pótlására. Az új-zélandi hajós volt a legutóbbi két Amerika Kupán győztes csapat kormányosa, miután előbb hazája színeiben diadalmaskodott, majd az Alinghit vezette sikerre. Azután összekülönbözött Bertarellivel és távozott a csapattól.
A legszerényebb költségvetéssel a kínaiak (China Team) rendelkeznek, a 14 millió euró az eredményes szerepléshez biztosan nem elegendő, a jövő évi pekingi olimpia reklámozásához viszont igen.
A dél-afrikai Shosholoza 25 milliójával szintén nem tartozik az esélyesek közé, de magyar szempontból ennek a csapatnak a szereplése érdemel külön figyelmet. Itt tevékenykedik ugyanis az athéni olimpián a 470-es hajóosztályban indult Weöres Márta, aki az időjárási stratégia kialakításában segédkezik. Öccse, a Hongkong Challenge földkerülő viadalon győztes csapatban vitorlázott Szabolcs pedig a kötélzetért felelős.
A csapatoknál 50-60 fő dolgozik a 16 fős legénység sikerérért. Újításnak számít, hogy minden hajón lehetőség van egy plusz fő, általában szponzor vagy újságíró vendéglátására, aki azonban csak utas lehet a versenyek során, gyakorlatilag semmihez nem nyúlhat hozzá.
(MTI)