OMSZ: a mentőápoló szabályszerűen járt el
Hangsúlyozta: a mentőszolgálat az eset kapcsán már múlt héten belső vizsgálatot tartott, és megállapították, hogy mindenben a szabályzatnak megfelelően járt el a mentős. Mint mondta, ezt a vizsgálati eredményt az Egészségbiztosítási Felügyelet és az ÁNTSZ is felhasználta vizsgálata során.
Kallai Árpád, a vásárhelyi Erzsébet Kórház és Rendelőintézet igazgatója csütörtökön azt közölte: az intézményen belül időrendi sorrendbe állították az eseményeket; ez pedig nem egyezik meg az Egészségbiztosítási Felügyelet és az ÁNTSZ vizsgálatával.
A kórházigazgató több kérdést is megfogalmazott: a Hódmezővásárhelyről érkező mentő miért Hódmezővásárhelyre vitte a beteget, amikor Szentesre kellett volna a saját szabályzata alapján?
Az emlegetett baleset, amely miatt állítólag nem jutottak el Szentesre, később, 5.53 perckor történt a rendőrségi bejelentés szerint, és másik út is vezet Szentesre. Emellett Szentes közelebb van Mindszenthez, mint Hódmezővásárhely - mondta a kórházigazgató. Emellett ha a mentős nem ítélte stabil állapotúnak a férfit, miért vett fel még egy beteget a mentőbe szállításra, akit még ráadásul haza akartak vinni, mielőtt Szentesre érnek, és miért nem szólt arról az "állítólagos vizsgálati jelentés", hogy még egy beteg utazott a mentőben? - folytatta a kérdéseket.
Győrfi Pál pénteken az MTI-nek azt mondta: a beteget a kórházban a doktornő nem minősítette sürgősségi esetnek, ezért irányította át Szentesre. A szóvivő hangsúlyozta, hogy az orvos döntését a mentőápoló nem bírálja felül. Hozzátette: a doktornő döntése következtében nem sürgősségi betegszállítás történt. Ha az újabb beteg felvétele nem jelent időveszteséget, ugyanaz az útiránya és a betegellátásra nézve nem jelent hátrányt, nincs akadálya annak, hogy több beteg legyen a mentőautóban.
Azzal kapcsolatban, hogy miért Hódmezővásárhelyre vitték a beteget, Győrfi Pál azt mondta: azért, mert az volt közelebb. A balesetről pedig elmondta, hogy nem rendőrségi közlésből értesültek róla, hanem már előbb, mivel a baleset résztvevője egy mentőautó volt. Hozzátette: ez a baleset csak megerősíthette a mentőst abban az elhatározásában, hogy Hódmezővásárhelyre vigye a beteget.
Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere múlt pénteken közleményben tájékoztatta a nyilvánosságot a betegtragédiáról. Ebben egyebek között azt írta, hogy a hódmezővásárhelyi kórházban "a beteg szakszerű ellátása után az orvos a kormány egészségügyi rendeletében meghatározottak szerinti kötelezettségének megfelelően tovább irányította a 25 km-re fekvő Szentesi Kórházba. A súlyos állapotban lévő beteg a mentőkocsiban meghalt." A politikus akkor úgy fogalmazott, hogy a beteg "a kormány egészségügyi reformjának első halálos áldozata" lett.
A politikus csütörtöki sajtótájékoztatóján azt közölte: a kórbonctani jegyzőkönyv alapján kimondható, hogy a halál oka és a hódmezővásárhelyi kórházban végzett ellátás között semmiféle összefüggés nincs. Szerinte a vásárhelyi kórház orvosát és az intézmény vezetését nem terheli felelősség.
Feljelentették Lázár Jánost
Egy vásárhelyi lakos feljelentést tett Lázár János polgármester ellen a Hódmezővásárhelyi Városi Ügyészségen, amelyben a politikust felbujtással vádolja - közölte a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője pénteken.
Bariné Tóth Éva közölte: a lakos mint felbujtó ellen tett feljelentést gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége miatt a mindszenti betegtragédia kapcsán.
A Hódmezővásárhelyi Városi Ügyészség a csütörtök délután érkezett feljelentést pénteken felterjesztette a Központi Nyomozó Főügyészségre, tekintettel arra, hogy a feljelentett országgyűlési képviselő - tette hozzá.
Lázár János, Hódmezővásárhely polgármestere az MTI-nek azt mondta: "tudomása szerint Mónus Áron, a Mein Kampf magyarországi kiadója a feljelentő, akinek feljelentésével nem kíván foglalkozni".
(forrás: MTI)