A cseh jobboldal privatizálna kisebb kórházakat

Nem zárja ki a kisebb állami kórházak eladását magánbefektetőknek a cseh egészségügyi miniszter. Mindazok a kisebb egyetemi kórházak, amelyeket a tárcának nem sikerül magas szintű orvosi egyetemi központokká átalakítani, a következő években eladásra kerülhetnének, idézte Tomás Julínek minisztert pénteken a Hospodárské Noviny gazdasági és politikai napilap. A miniszter leszögezte: nincs szó a kórházak általános eladásáról, privatizációjáról.

- A kisebb kórházak esetében is először mérlegelni fogjuk, hogyan lehetne őket állami részvénytársasággá átalakítani - pontosította tervét Julínek. A kisebb állami kórházak esetleges későbbi eladásáról Marek Snajdr, az egészségügyi miniszter első helyettese is szólt.

- A tervek egyike, hogy néhány kisebb egyetemi kórházat stratégiai befektető partnernek eladnánk. Egyelőre azonban az egyetemi kórházak esetleges eladásáról még nem született döntés - idézte a lap Snajdr kijelentését. A tekintélyes prágai lap úgy tudja, hogy a minisztérium keretében Snajdr feladata az egyetemi kórházak jövőbeni státusának a kidolgozása.

Ha az egészségügyi tárca a tulajdonában lévő kisebb egyetemi kórházak eladása mellett dönt, akkor ez lesz a cseh egészségügyi legnagyobb privatizációs ügylete, állítja a Hospodárské Noviny. A rendszerváltás után általában a kisebb volt járási kórházak jelentős része került eladásra, és működik most magánkórházként.

Csehországban jelenleg majdnem 200 kórház van. Ebből mintegy 100 van állami tulajdonban, a szociáldemokraták irányította korábbi kormány döntése alapján az állami közhasznú kórházi hálózatot képezve. Ezt a hálózatot szeretné az új jobbközép kormány felszámolni, és a kórházakat részvénytársaságokká átalakítása. A nyilvánosságra hozott elképzelések szerint a kórházak állami részvénytársaságokká alakulnának át. A tervek konkrét részletei még nem ismeretesek. A minisztérium az egészségügyi reform néhány fontosabb elemét februárban hozta nyilvánosságra, de az elképzelések folyamatosan módosulnak.

Julínek korábban azt is közölte, hogy jövő januártól vizitdíjat kell fizetni az orvosoknál, bevezetik a kórházi napidíjat, a receptdíjat és a mentőszolgálati díjat. Az illetékek nagyságáról még folyik a vita. A legújabb minisztériumi elképzelés szerint 30 korona (264 forint) lenne a vizitdíj, 60 korona a kórházi napidíj és a mentőszolgálatok igénybevételéért pedig 90 koronát kellene fizetni. Az összes illeték együttes felső határa nem haladhatná meg az 5 ezer koronát (43 962 forint). Ha valaki ennél többet fizetne, azt a biztosítójától visszakaphatná.

Csehországban már a kilencvenes évek eleje óta több biztosítós rendszer van. Jelenleg 10 egészségbiztosító működik az országban, amelyek egymással korlátozott módon versengenek. A minisztérium tervei szerint a biztosítók a jövőben kereskedelmi társaságokká alakulhatnának át, amelyeket azonban az állam szigorúan felügyelne.  

A legújabb felmérések szerint a cseh lakosság mintegy kétharmada ellenzi a különféle illetékek a bevezetését. A jelzett esetleges kórházi privatizációt a szociáldemokrata és a kommunista ellenzék is határozottan elutasítja, akárcsak a biztosítók kereskedelmi társaságokká való átalakítását.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.