Le Pen "lemagyarozza" Sarkozyt
Pas-de-deux, azaz a kettős tánclépése: a francia sajtó a balettből merített kifejezéssel írja le, hogy Nicolas Sarkozy, az újgaulle-ista párt jelöltje és a szélsőjobbos Nemzeti Front (FN) első embere, Jean-Marie Le Pen ugyanarra a szavazóbázisra hajt, s ennek megfelelően sokat foglalkoznak egymással. Főleg utóbbi az előbbivel: Le Pen csütörtökön harmadszor hozta fel Sarkozy magyar származását. - Ha én magyarrá válnék úgy, hogy közben francia származású vagyok, nem jutna eszembe, hogy a Magyar Köztársaság elnökségére jelöltessem magam - fogalmazott. Az Élysée-palota bevételével 1974 óta próbálkozó veterán példaként hozta fel, hogy Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzó vagy Henry Kissinger egykori külügyminiszter nem lehetne az Egyesült Államok elnöke, mert külföldön születtek. (A párhuzam hamis: Sarkozy Párizsban született, ellentétben a szocialista jelölt Ségolene Royallal, aki Szenegálban, igaz, francia szülőktől.)
Le Pen ugyanakkor politikai hasznot remél Sarkozy elnökké választásától. Mint elmondta, az együttműködéstől mindvégéig elzárkózó Jacques Chirac személyében "a legjobb ellensége" távozik, Sarkozy viszont rá lehet majd szorulva az FN támogatására. Mindjárt a júniusi nemzetgyűlési választásokon. Le Pen nem rejtette véka alá: Sarkozyvel kétszer is tárgyalt, s partnere udvariasan hallgatta.
A szélsőjobb vezére láthatóan abban hisz: minél jobban Sarkozyre tapad, annál többet elhappolhat a szavazói közül, hiszen - mint mondja - "az eredeti jobb az utánzatnál". Ennek keretében Le Pen szabályos Sarko-emléktúrát tartott Argenteuilben; Sarkozy másfél éve ebben a szociális problémáktól sújtott, főleg bevándorlók lakta Párizs környéki elővárosban tette elhíresült kijelentését a "csőcselékről." - Maguk mind teljesen franciák - mondta Le Pen a megilletődött helybéliek arcába, amit hallani akartak. Le Pen magyarázata, hogy miért nem lehet őt raszszistának nevezni: legalább háromszor állított pártjában fekete bőrű, vagy arab származású jelöltet, s amikor Egyiptomban szolgált a francia hadseregben, a muzulmán vallási előírások szerint temette el a halottakat.
Sarkozy - aki a szélsőjobb nyomásának engedve feladta kezdeményezését, hogy a helyhatósági választásokon a bevándorlók is szavazhassanak - nem lát kivetnivalót abban, hogy "ráhajtott" a nemzeti frontos szavazótáborra. - Ha meg akarom győzni a munkásokat, hogy rám szavazzanak, senki nem támad. Ha viszont azt: "Vigyázat! El akarom venni a Nemzeti Front szavazóit!", nos, akkor földindulás van! - nyilatkozta a Libérationnak, hozzátéve: ehhez semmiféle olyan módszert nem használ fel, ami ellentétes a köztársaság értékeivel. Az interjúban szó esik Sarkozy determinista nézeteiről is - genetikai okokat lát a pedofília és a fiatalok öngyilkossága mögött -, amelyek a teljes politikai spektrumon kiverték a biztosítékot. A jobboldali politikus szerint a homoszexualitás szintén születési adottság, s ezért "sokkolja" az egyház felfogása, amely bűnnek tekinti az egyneműek szerelmét.