Pénz van az egészségügyben
Emberemlékezet óta először többlet van az egészségbiztosító kasszájában - erről Matejka Zsuzsa, az egészségügyi miniszter kabinetfőnöke számolt be az Országgyűlés egészségügyi bizottságának ülésén. Az első negyedév után 24 milliárdos többlete van az OEP-nek, noha a költségvetési törvény szerint csaknem hétmilliárdos hiánynak kellene lennie.
A magyarázat: a tervezettnél több volt a bevétel és kevesebb a kiadás. A többlet kétharmada a járulékbevételekből adódott - számolt be Molnár Barbara, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője. A múlt évben szeptembertől 2 százalékkal nőtt a munkavállalók egyéni járuléka, noha januártól már visszaállt a régi négyszázalékos mértékre, az áthúzódó hatás több milliárdot hozott az OEP-nek. A decemberi többletet ugyanis januárban kapta meg az adóhatóság, illetve az egészségbiztosítás. A jogviszony-ellenőrzésről szóló kormányzati bejelentéseknek is volt hatásuk: sokan jelentkeztek új járulékfizetőkként. (Az APEH kérdésünkre közölte, hogy az első negyedévben 14675 új bejelentőt regisztráltak. Ráadásul egy adatlapon több személy is szerepelhet, de a hivatal még nem dolgozta fel az adatokat.) Mindez 16 milliárddal növelte a bevételeket az év első három hónapjában.
Molnár Barbara szerint a tervezettnél kevesebbet költöttek gyógyszertámogatásra, illetve a vizitdíj bevezetése mérsékelhette az orvoshoz fordulások számát, mert a szolgáltatók is kevesebb esetet számoltak el a biztosítónak. E két tétel együtt 8 milliárddal javította az OEP mérlegét.
Egy negyedév alapján még nem lehet arra következtetni, hogy év végére eltűnik az egészségbiztosítási alap hiánya, netán többlete lesz - mondta lapunknak Sinkó Eszter közgazdász, rendszerelemző. Állítja: a megtakarítás egyik része abból adódik, hogy a kormány két oldalról is viszszafogta a szolgáltatások iránti keresletet. Egyfelől csökkentették az elszámolható gyógyítási feladatokat. Ebből 3 milliárd forintot nyertek. Mindennek "ára", hogy az intézmények vagy a saját szakállukra, ingyen végeztek kezelést, vagy elküldték a beteget, azaz későbbre halasztották a gyógyítását. Jelentkezett a reformintézkedések pénzvisszafogó hatása is.