Robbantás a zöld zónában
Az öngyilkos merénylő az iraki parlament éttermében hozta működésbe az övbombát
Példátlan eset, hogy a többszörös biztonsági kordonnal védett zöld zónába, annak is az egyik legkényesebb, az iraki parlamentet magában foglaló épületébe, az első emeleti büfébe behatolhasson egy robbanóanyaggal kitömött ruhájú "kamikaze", s másokkal együtt magát is a levegőbe röpítse. A szakemberek tanácstalanok: hogyan játszhatta ki a merénylő az őrök figyelmét, kik voltak a belső segítői? Egyáltalán, öngyilkos merénylő tette-e, ahogy a bagdadi rendőrség állítja?
A hatóságok még órákkal a robbanás után sem tudták, mi is történt valójában. Egyes szakértők kívülről belőtt rakétáról, mások a pénztárgép felrobbanásáról beszéltek. Amerikai katonák a zónában korábban már találtak két gazdátlan, robbanóanyaggal megtömött övet.
Gordon Johndroe, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője a történteket kommentálva azt mondta, hogy a felkelőket-terroristákat "aggasztja" az iraki-amerikai offenzíva, ezért "visszaütnek és nem akarják, hogy az iraki nép békében éljen". Néhány órával a zöld zónát ért támadás előtt Bagdad egyik északi hídját robbantotta fel egy, a hídon parkoló, robbanószerrel megtömött teherautó. Nyolcan lelték a halálukat, a híd középső része leszakadt, és a Tigris folyóba zuhant.
Washingtonban Robert Gates védelmi miniszter bejelentette, az amerikai hadsereg tagjai az eddigi 12 hónap helyett 15 hónapig szolgálnak a háborús zónákban (Irak, Afganisztán), a Nemzeti Gárda tagjainak marad az eddigi egy év.
Az iraki kormányszerveket magában foglaló bagdadi zöld zóna a világ egyik legjobban védett területe. Akkora lehet, mint a budapesti Belváros. Több diplomáciai képviselet, például az amerikai is a zöld zónában van, amelyet eddig csak kívülről, rakéták és aknák belövésével tudtak támadni.