Az ukrán karaván halad

Noha Ukrajna a 2004 decemberi narancsos forradalom óta két parlamenti választást, három kormányfőváltást, több gyökeres koalíciós átalakulást élt át, az ukrán gazdaság tavaly hét százalékkal bővült. Tette ezt annak ellenére is, hogy az év az ukrán-orosz gázárháborúval, az importált orosz földgáz árának megduplázásával indult.

Egyelőre a legújabb, az elnök és parlamenti kormánytöbbség között két hete tartó politikai krízis sem hagyott nyomot a 47 milliós ország gazdaságán.

Bár az államfő tegnap kijelentette, hogy nem kívánja visszavonni a Rada feloszlatására és új választások kiírására vonatkozó hó eleji döntését, apró közeledés mégis érzékelhető Viktor Juscsenko és a parlament feloszlatását elutasító, Viktor Janukovics vezette kormánykoalíció között. A kormányfő ugyan követeli az elnöki ukáz visszavonását, nem zárkózik el eleve az előre hozott választásoktól, még akkor sem, ha az alkotmánybíróság a jövő hétre ígért állásfoglalásában alkotmányellenesnek minősítené Juscsenko döntését. (A testület véleményét mindkét fél döntőnek ítéli a konfliktus feloldásában, igaz, a bírák már többször elhalasztották a kérdés megvitatását, a politikai nyomásra hivatkozva.)

Miközben a miniszterelnök és az államfő hívei tüntetéseket tartanak Kijevben – míg a sátortáborok előtt felszólalók olykor polgárháborús veszélyről, az ország szétszakadásáról beszélnek az egyébként békés hangulatú tüntetőknek – az üzleti élet nem zavartatja magát.

- A növekedés elsősorban a kedvező külgazdasági konjunktúrának köszönhető: nő az acél világpiaci ára, ami a legfontosabb exportterméke Ukrajnának – mondta lapunknak Jurij Panaszik. A moszkvai Eurázsiai Örökség Intézete munkatársa szerint emellett a növekvő orosz piac élelmiszerigénye járul hozzá az ukrán gazdaság növekedéséhez.

Egyes vélemények szerint az üzleti élet jóval szabadabbnak érzi magát, mint Oroszországban, ahol erős adminisztratív nyomás nehezedik a nagy- és középvállalkozókra. Az ukrán vállalkozói és a politikai eliteken belüli, és a két szféra egymás közötti szövetsége képlékeny, ami megakadályozza, hogy egy szűk csoport véglegesen monopolizálja a gazdasági hatalmat, annak ellenére, hogy a befolyásos nagyvállalkozók száma csekély.

Az orosz üzleti életet nem ijeszti el Ukrajna euroatlanti integrációs törekvése, miközben a egyelőre nyugati befektetőket sem aggasztja az elhúzódó átmeneti állapot. (Laksmi Mittal másfél éve vette meg a Krivorozssztal acélipari komplexumot, most pedig az orosz TMK készül fúzióra az ukrán Interpipe-pal létrehozva ezzel a világ legnagyobb acélcsőgyártó vállalatát, 17 százalékot hasítva ki a világpiacból.)

Igaz, a gazdaság további növekedésének akadálya lehet az energetikai reform halogatása: az elavult technológiával, pazarló energiafelhasználással működő nehézipar nem lehet nyereséges, ha tovább emelkedik a földgáz – nehezen átlátható struktúrában kidolgozott, még mindig meglehetősen alacsony – ára. Az átalakításhoz nélkülözhetetlen tőke azonban továbbra is beáramlik, függetlenül attól, hogy a kijevi városképhez lassan elválaszthatatlanul hozzátartoznak politikai sátortáborok.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.