Az esseni Terrorizmuskutató Intézet vezetője szerint ismét nő az Európára leselkedő veszély: az Észak-Afrikában toborzott új kommandókat csak a Földközi-tenger választja el Európától, ráadásul a Francia- és Spanyolországban élő bevándorlók körében az iszlámisták egyre nagyobb támogatottságot élveznek.
Szerveződik az észak-afrikai dzsihád?
– Figyelmeztető jel, hogy a korábban belső harcok által gyengített algériai GSPC (Ima és Harc Szalafista Csoportja) az év elején hivatalosan is bejelentette: a Maghreb-országok al-Kaidájává alakulnak. Ez nemcsak szemantikai kérdés, hiszen a GSPC vezetői már korábban is keresték a kapcsolatot Oszama bin Ladennel és helyettesével, al-Zawahirivel – magyarázza a lapunknak adott telefoninterjúban Rolf Tophoven.
A kapcsolatfelvétel létrejött, talán mert Bin Ladenék számára is óriási lehetőséget csillantott fel: az Algériától Tunéziáig terjedő észak-afrikai országokban szerveződő új dzsihádét, amely merényleteivel a mérsékelt arab kormányok bukásához vezethet. Nem utolsó szempont az sem, hogy ezekben az országokban, illetve tőlük délre, a Szaharában szinte ellenőrizhetetlen kiképzőtáborokat hozhatnak létre. Ez lehet a terroristák legnagyobb logisztikai és háttérbázisa.
– A GSPC új módszereiben máris az al-Kaidára emlékeztet: profi módon használja a propagandát, az internetet és a médiát. Az algériai nyomornegyedekben pedig bármikor toborozhatnak új tagokat az akcióihoz. Egyes hírszerzési információk szerint a dzsihádisták új generációjának 800-1000 kommandója áll máris készenlétben. Céljuk főleg a helyi kormányok megingatása, de az Észak-Afrikába készülő turisták sem érezhetik magukat teljes biztonságban. Már korábban is voltak turistalátványosság elleni támadások, és erre a jövőben is számítani lehet. Mint ahogyan növekszik a terrorveszély Európában is:
– Az algériai-marokkói iszlámistáknak megvan már a maguk hálózata Nyugat-Európában is, főként Francia- és Spanyolországban. Az itt élő bevándorlók közül sokan pénzzel vagy hamis papírokkal segítik őket; vannak, akik könnyedén utazgatnak ki és be az Európai Unióba. Az esetleges merényletek ellen csak úgy tudunk védekezni, hogy az eddiginél jobban összehangoljuk a hírszerzési munkát (lehetőleg Algériával és a Maghreb-országokkal is), a titkosszolgálatokat és a rendőrségi ellenőrzést. Még azt sem lehet kizárni, hogy a terroristák a két hét múlva esedékes francia elnökválasztást is megzavarják egy erőszakos akcióval.