Tovább dolgozik a betegtragédiában érintett doktornő
Kallai Árpád, a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház és Rendelőintézet igazgatója nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy az a hangfelvétel, amelyen az orvosnő és a mentősök beszélgetése hallható, abban a formában, ahogy szerdán, Budapesten közzétették, rendkívül félrevezető. Leszögezte: visszautasítja, hogy a vezetőség bármi olyan utasítást adott volna a kórházban, amely a jogszabályokkal ellentétes.
Kallai Árpád hangsúlyozta, hogy az intézményben nem volt és nem is lesz olyan utasítás, amely egy beteg ellátásának megtagadására irányulna, ilyen kijelentés sem szóban, sem írásban nem hangzott el.
A sajtóban és rádiókban elhangzott szerdai, a mentők által kötelezően rögzített hangfelvételen a Szentes felé vezető úton álló mentős közli a vásárhelyi kórház orvosnőjével, hogy az általa elbocsátott beteg életét vesztette, mire válaszul a doktornő a főnökére hivatkozik, aki szóban arra utasította, hogy ne nyúljon a beteghez, mivel mindszenti lakhelyű.
Kallai Árpád elmondta, hogy az ügyeletes orvosnő arról tájékoztatta őt: a sajtóban közzétett hanganyag egy hosszabb beszélgetés része volt. Az igazgató hangsúlyozta, hogy a beszélgetést teljes terjedelmében nem ismeri, csak annak a szövegkörnyezetből kiragadott részleteit, amelyek így félrevezetők. A hangfelvétel azután készült, hogy a doktornő értesült a beteg haláláról, és természetes, hogy "a legjobb tudása szerint eljáró orvos, ha elveszít egy beteget, az mindig lelkiismeret-furdalást és kudarcot okoz". - tette hozzá.
A dokumentáció, a néhány órával korábban, Szentesen elvégzett vizsgálati eredmények, az elmondottak, a körülmények mind arra utalnak, hogy a beteg stabilan érkezett a sürgősségi fogadóhelyre, tehát nem volt szükség a stabilizálására sem, amelyet a helyi vizsgálatok is igazoltak - folytatta a kórházigazgató. Tájékoztatása szerint a fizikális vizsgálat során tapintással és észleléssel, pulzusellenőrzéssel és fonendoszkóppal ellenőrzik a beteg állapotát, ugyanis ezekkel lehet a leggyorsabban diagnózist felállítani. Ide tartozik a beteggel való kommunikáció is, amellyel meggyőződnek, hogy a beteg térben és időben orientált.
"Ha egy ember súlyos, életveszélyes állapotban van, akkor nemcsak kórházi körülmények között, de sehol sem teszi meg egyetlen orvos sem, hogy otthagyja, továbbküldi és magára hagyja. A vásárhelyi kórházból sem küldtek el soha súlyos, életveszélyes állapotú beteget, és ez nem fordulhat elő a jövőben sem. Az ügyben érintett doktornő ellátja munkáját, őt nem függesztették fel és nem bocsátották el" - fogalmazott az igazgató.
A távirati iroda kérdésére elmondta, hogy a hódmezővásárhelyi kórház is bírósághoz fordult, és megtámadta az intézmény ágyszámairól, struktúrájáról, illetve területi ellátási kötelezettségéről szóló miniszteri határozatot.
Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere múlt pénteken közleményben tájékoztatta a nyilvánosságot a betegtragédiáról. Ebben egyebek között azt írta, hogy a hódmezővásárhelyi kórházban "a beteg szakszerű ellátása után az orvos a kormány egészségügyi rendeletében meghatározottak szerinti kötelezettségének megfelelően tovább irányította a 25 km-re fekvő Szentesi Kórházba. A súlyos állapotban lévő beteg a mentőkocsiban meghalt." (MTI)