Észak-Afrikában robbantott az al-Kaida
Ezzel szinte egy időben a repülőtérhez közeli rendőrőrsnél három robbantást is végrehajtottak. Mindkét helyszínen a halálos áldozatok többsége a rendőrök közül került ki.
Abdel-Azíz Belhadem algériai miniszterelnök "bűnös, gyáva cselekedetnek" nevezte a merényleteket. A kormány ugyanis a nemzeti megbékélés keretében szabadon engedett mintegy 2500 foglyot, köztük a rendszer ellen fegyverrel harcoló Ima és Harc Szalafista Csoportja több száz tagját. A feltételezések szerint közülük sokan újra csatlakoztak a fundamentalista szervezethez, amely időközben elmélyítette kapcsolatait az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal, s felvette az Iszlám Maghreb al-Kaida Szervezete nevet. Tavaly szeptemberben Ajman az-Zavahiri, Oszama bin Laden helyettese videoüzenetében köszöntötte az új csoportot "az amerikaiak és a franciák elleni harcban".
Az al-Dzsazira pánarab hírcsatorna szerint az Iszlám Maghreb al-Kaida már magára is vállalta az algíri merényleteket. Elemzők szerint a tegnapi robbantások válasznak tekinthetőek az algériai hadsereg offenzívájára, amelyet az iszlám fegyveresek ellen indítottak Bedzsaja tartományban. Úgy tűnik, hogy az algériai szalafista irányzathoz tartozó, s dzsihádot hirdető harcosok - akiknek számát legalább 800-ra teszik - az utóbbi hónapban aktivizálták magukat. Tunisztól Algíron át Casablancáig helybéli szövetségeseket keresve a Maghreb-országokat behálózó nemzetközi szervezetet próbálnak kialakítani.
A spanyol El País arra emlékeztetett, hogy szélsőséges iszlamisták múlt decemberben Algírban robbantottak fel egy külföldieket szállító buszt, majd Tunisz külvárosaiban csaptak össze a rendőrséggel. A tuniszi rendőrség egyhetes hajsza után tíz fegyverest semlegesített, közülük hatan Algériából érkeztek. Ezzel párhuzamosan a marokkói rendőrség tartóztatott le több tucat fiatalt, akik titkos fegyveres kiképzést kaptak, hogy Irakba menjenek harcolni. Kedden Casablancában a marokkói rendőrség egy razzia során rajtaütött terroristákon, egyiküknek sikerült működésbe hoznia a testére szerelt robbanószerkezetet. A robbanásban három terrorista és egy rendőr vesztette életét. A biztonsági erők egy casablancai internetkávézóban március 11-én végrehajtott merénylet tetteseit, egy harmincfős csoportot üldöznek. A házkutatások során egy nő is végrehajtott öngyilkos akciót: kiugrott a ház teraszáról, s a derekára kötött robbanószerkezet két rendőrt és egy gyermeket sebesített meg.
Terrorizmus-szakértők szerint az algíri, marokkói és a tuniszi szélsőségesek között még nincs szervezett együttműködés, csupán a dzsihád hozza őket össze alkalomszerűen. A 2004-es madridi merényletsorozat tettesei között is voltak marokkóiak, algériaiak, ám még nem bizonyított, hogy a 192 halottat követelő vonatrobbantásokra kívülről, az al-Kaidától érkezett volna az utasítás.