Fogház albínó ebek szaporításáért
1997 óta foglalkozott állattartással az eredetileg bányamérnök végzettségű, de szobrász-kőfaragóként is dolgozó soproni Őrsi András. Az úgynevezett cifra mudi fajtájú kutyák minél változatosabb színösszeállítású utódainak tenyésztése érdekében a város külterületén fajtanemesítő tevékenységet folytatott. Albínó és merle géneket hordozó egyedeket alkalmazott a szaporítás során. A szakértői vélemények szerint, az így világra jövő utódok öröklött és vele született szervi károsodásokat szenvedhetnek.
A Soproni Városi Bíróság első fokon kimondta: a vádlott az engedély nélküli tenyésztéssel, valamint azzal, hogy a kutyák számára nem biztosította az állat fajtájának, fajának és élettani szükségleteinek megfelelő életkörülményeket, megszegte az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény rendelkezéseit. Ezért tíz hónapi fogházbüntetésre ítélte, melynek a végrehajtását két évre felfüggesztett. A telep 208 kutyáját pedig elkobozta, s menhelyeken helyezte el.
Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlott és védője azonban fellebbezett. A másodfokú eljárásban egyrészt felmentésért folyamodtak, vagy pedig az ítélet hatályon kívül helyezését kérték.
A megyei bíróság azonban mindenben elfogadta a soproni bíróság határozatát. Jungi Eszter, az eljáró tanács elnöke hangsúlyozta: a hatósági ellenőrzések, a szakértők helyszíni látogatásai is bizonyították, hogy a kutyákat nem megfelelő módon tartotta a tulajdonosuk, s nem járt el a jó gazda gondosságával. A tudományos kutatásként feltüntetett szaporításhoz pedig sem végzettsége, sem engedélye nem volt. Márpedig az öröklődő betegségben szenvedő állatok nem tudományos célú szaporítása a jogszabályok szerint állatkínzásnak minősül. A megyei bíróság ezért helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.
(Győr)