A haláleset felelőse a reform és az orvosok között lehet?

Vizsgálják, hogy az új kórházi beutalási rendszer hibájából, vagy netán orvosi mulasztás miatt halt meg a hét végén egy 67 éves mindszenti férfi Hódmezővásárhelyről Szentesre menet, a mentőautóban.

Bejelentést tesz az ügyészségen Lázár János, Hódmezővásárhely polgármestere, fideszes országgyűlési képviselő, aki egy péntek délután történt haláleset kivizsgálását kéri. Mindszenti tanyája bejáróján rosszul lett egy 67 éves férfi, akit a mentő a hódmezővásárhelyi kórházba szállított. Április elseje óta Mindszent - akárcsak Hódmezővásárhely - a súlyponti szentesi kórházhoz tartozik sürgősségi ellátás szempontjából. A hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórházban mintegy félórát tartózkodott a beteg. Ott megvizsgálták, s Kállai Árpád kórházigazgató nyilatkozata szerint stabilizálták a krónikus légzési betegségben szenvedő férfi állapotát, majd ugyanazzal a mentőkocsival, amely Mindszentről beszállította, továbbküldték a szentesi kórházba. A beteg azonban útközben ismét rosszul lett, és a mentőkocsiban meghalt.

Lázár János közvetlenül az eset után úgy nyilatkozott: ez a férfi a kormány egészségügyi reformjának első áldozata. Az eset kapcsán több kérdés is föl-merült. Az egyik legfontosabb ezek közül, hogy miért Hódmezővásárhelyre vitték a beteget, amikor annak lakóhelye április elseje óta a szentesi kórház sürgősségi ellátási körzetébe tartozik. Dr. Simon Mariann, Csongrád megyei mentőfőorvos egy jogszabályra hivatkozott: e szerint életveszély vagy sürgős ellátási igény esetén a beteget a legközelebbi kórházba kell szállítani, ahol a beosztási rendtől függetlenül el kell látni. A hódmezővásárhelyi kórház a mindszenti helyszínhez öt-hat kilométerrel közelebb van, mint a szentesi. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője elmondta: a mentősök döntését befolyásolta, hogy Szentes felé baleset lassította a forgalmat.

Lázár János, Hódmezővásárhely polgármestere tudósítónknak úgy nyilatkozott: tudomása szerint a beteget aznap engedték haza a szentesi kórházból, ahol előzőleg kezelték. Hazafelé menet már a tanyája bejáróján rosszul lett. A mentősöknek tudniuk kellett, hogy Szentesen kezelték, mert az erről szóló iratok nála voltak.

Az OMSZ szóvivője erre úgy reagált: a mentőápoló minden bizonnyal arra koncentrált, hogyan tudná a lehető legrövidebb idő alatt orvoshoz juttatni a beteget. Lázár Jánostól megtudtuk: a hódmezővásárhelyi kórházban tudomása szerint egy olyan kardiológus specialista volt szolgálatban, akinek két szakvizsgája is van. A beteg állapotát stabilizálták is. Lázár János kijelentette: a kórház orvosai az új ellátási rend szerint jártak el. Nem tarthatták ott a férfit, mert az életmentést elvégezték, további ellátására pedig a hódmezővásárhelyi kórház nem volt jogosult. Erre az ellátásra április elseje óta akkor is a szentesi kórház jogosult, ha valaki netán Hódmezővásárhely főterén esik össze.

Az Egészségügyi Minisztérium sajtóirodája közölte: nem értik a Fidesz vádjait (Lázár János a Fidesz politikusa - a szerk.), hiszen a beutalási rend érdemben nem változott. Erre reagálva Győrfi Pál azt mondta: a sajtóiroda megállapítása csak a sürgős, életveszélyes állapotú betegekre vonatkozhat. A mentőszolgálat számára az a tanulság az esetből, hogy a közeljövőben az új kórházi struktúrához kell alkalmazkodniuk a mentőknek: lehet, hogy bizonyos területeken több, orvossal ellátott esetkocsi válik szükségessé, mert megnő a kórházba jutási távolság és idő.

Lázár János arra a megjegyzésre, úgy tűnik, mintha kifejezetten vártak volna egy ilyen esetre, amellyel le lehet járatni a reformot, úgy reagált: innen már csak egy lépés, hogy azt állítsa valaki, ők maguk ölték meg a beteget, hogy politikai tőkét kovácsolhassanak a halálából. Szerinte a szereplők most elkezdenek egymásra mutogatni, lehet mondani, hogy a mentőszolgálat volt a felelős, a hódmezővásárhelyi vagy a szentesi kórház. Ő úgy látja: az új rendszer a hibás. Várható volt, hogy tragédia történik, és ha nem változtatnak a nemrég bevezetett szabályokon, valószínűleg nem ez volt az utolsó.

Az egészségügyi tárca felkérte az Egészségbiztosítási Felügyeletet, hogy vizsgálja ki az eset körülményeit.

Az egészségügy reformjáért a reformot úgymond lejárató kormányzati intézkedések ellen fellépő szervezetek adtak ki tegnap nyilatkozatot, amelyben azt a reményüket fejezik ki, hogy Molnár Lajos miniszter távozását az általa képviselt politika gyökeres felülvizsgálata követi. Felajánlják segítségüket. A nyilatkozat megfogalmazói szerint haladéktalanul fel kell függeszteni az úgynevezett kórháztörvény végrehajtását. Követelik, hogy a kormány kötelezze el magát az egységes társadalombiztosítás mellett, és az Országgyűlés által korábban elfogadott népegészségügyi program megvalósítását szorgalmazzák.

Az aláírók között van mások között az Élőlánc Magyarországért (Lányi András), a Levegő Munkacsoport (Lukács András), a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Bagi Béla), a Magyar Gyógyszerész Kamara (Horváth Tamás), a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesülete (Szebedy Tas), a Magyar Orvosi Kamara (Éger István).

Rükverc a halálúton

Lázár János polgármester a februári hódmezővásárhelyi kórházmentő tüntetésen azt állította a kormányról, hogy az a Rákosi-diktatúrára emlékeztetően népellenes, és nem az élet lehetőségét, hanem a halál útját kínálja. A fideszes politikus alig másfél hónap elmúltán azonnal felismerte a halálnak ezt az útját a Szentes felé vezető jobb oldali sávon, ahol is a végítéletet a kormány mondta ki azzal, hogy városától elvett több száz aktív ágyat, az első áldozat pedig egy szerinte fölöslegesen mentőztetett férfi. Csakhogy ma még bizonyíthatatlan, hogy ki hibázott. Meglehet, hogy a mentők. Legalább ennyire elképzelhető, hogy a kórháziak, ugyanis csak akkor engedhették volna tovább a beteget, ha annak biztosan stabilizálódott az állapota. Nem erre vall, hogy néhány kilométer múltán meghalt. De legalább akkora rosszindulat kellene ahhoz, hogy az orvosok felelősségét állapítsuk meg, mint amekkora politikai elfogultságra volt szüksége a polgármesternek a rögtönítéléshez. Az orvoslásban megfelelő vizsgálatok nélkül senki nem veheti elő a gyógyszeres szekrénykulcsát vagy a szikét. Mert minden mozzanatában veszélyes a gyógyítás. Éppen úgy, mint a politika. Hódmezővásárhely környékén valaki hibázott az egészségügyben, ezért egy ember meghalt. Ha egy politikus vág a diagnózis ismerete nélkül, harci szenvedélyével azt hiheti, hogy csak ott sebez, amerre csap. Azonban csak akkora valószínűséggel bízhat ebben, mint a balesetmentességben, ha azt gondolja, rükvercben kell száguldani a halálúton, és máris minden a helyére kerül. (N. N. P.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.