(P)osztozkodás az SZDSZ-ben
A következő napokban-hetekben fontos személyi, illetve stratégiai döntéseket kell meghoznia az SZDSZ új vezetőségének. Kóka János lapunknak úgy fogalmazott korábban, hogy érzi, de nem igazán érti a párt belső megosztottságának okait, mivel nem volt jelen a keletkezésükkor, következésképp ezek föloldása is nehéz feladatnak ígérkezik számára. Márpedig ez alapvető kérdés azok után, hogy a volt belső ellenzéki Fodor Gábor az elnökválasztáson csak tizenhárom vokssal maradt alul Kókával szemben.
A párt operatív irányító szervében, az ügyvivői testületben is erősödtek Fodorék. Érdekérvényesítő képességük első tesztjének a miniszteri kinevezések tekinthetők. Később ennél is nagyobb jelentősége lesz a két "erős ember" terveit integráló "új politikai stratégia" megfogalmazásának. Fodorék korábban amiatt is támadták a pártvezetést, hogy súlytalanná tették az ügyvivői testületet - kérdés, mennyire vonják be az ügyvivőket Molnár Lajos, a múlt héten lemondott egészségügyi miniszter utódjának kiválasztásába. Úgy tudjuk, felül már kész a terv: Horváth Ágnes jelenlegi államtitkár Molnár Lajos helyére állna, míg a Fodor programírói közé tartozó Ungár Klára az ő helyére lépne.
Milyen tisztséget kap, illetve vállal Fodor Gábor? A hírek szerint továbbra is a környezetvédelmi miniszteri kinevezése a legvalószínűbb, bár támogatói szívesebben látnák a parlamenti frakció élén. A Kóka-tábor azonban Eörsi Mátyás frakcióvezetővé választását favorizálja. Ekkor Fodoréknak be kellene érniük egy súlytalan tárcával és talán - Bőhm András személyében - az általános frakcióvezető-helyettesi tisztséggel (hacsak nem a "semleges" Gusztos Pétert választják meg).
A politikai, illetve személyi döntéseken múlhat a belső ellentétek elfajulása vagy csillapodása. Fodor hajszálnyi veresége miatt sokan elkeseredtek. Kilépésekről is hallani: az egyik nagyvárosi SZDSZ-szervezet ügyvivője levélben vett búcsút a párttól. "Bennem valami elszakadt, eltörött szombaton.(...) A tisztújító küldöttgyűléssel az SZDSZ olyan úton indult el, amely a szövetséget kivezeti a parlamentből. Ezen az úton nem kívánok útitárs lenni."
Nehéz most megmondani, hogy ez elszigetelt jelenség-e. A megosztottság áthidalása komoly belépő feladat lesz Kóka számára. Mert nem csupán személyi ellentétekről és szimpátiákról szól a történet, hanem az ország bajaihoz, a gazdaság helyzetéhez való viszonyról is. A megosztottság évek óta erodálja a pártot: az alapító atyák közül többen kiléptek vagy háttérbe húzódtak, bázisukkal együtt.
A belső feszültségek a megkérdezettek szerint most azonban aligha fajulnak tömeges kilépéssé, pártszakadássá vagy egy új liberális párt létrehozásává - ezt a többség politikai öngyilkosságnak tartja.
Még az új liberális párt szervezésében részt vevőket is arról győzte meg az elnökválasztás szoros eredménye, hogy érdemes az SZDSZ-ben maradniuk. Erről Kovács Kálmán 57 éves, dunántúli politikus nyilatkozott lapunknak (névrokona a volt informatikai miniszternek). Az SZDSZ-nek szerinte ma már kevés köze van a szolidaritás eszményéhez, ezért kívánt új pártot alapítani, ami azonban még a zászlóbontás előtt meghiúsult. A kevéssé ismert fiatalabb és idősebb pártszervezők két táborra szakadtak, végül Kovácsék kiszálltak, és megtartották SZDSZ-tagságukat. "Kilépni később is ráérünk" - mondta Kovács Kálmán, hozzátéve: Kókának is jár a bizonyítás.
Nagy Béla, Békés megyei SZDSZ-elnök szerint a megosztottság érzékelhető, ám nincs számottevő mozgás a párton belül. Szabó Zoltán, a tolnai SZDSZ-szervezet irodavezetője úgy fogalmazott, a megyei küldöttek számára (annak ellenére, hogy 23 ember közül 21 Kóka Jánosra szavazott) szimpatikus Fodor Gábor számos elképzelése, és szeretnék, ha meghatározó szerepet kapna a pártban.
Sértő-Radics István, Uszka polgármestere, országgyűlési képviselő finoman árnyalja a képet: a két tábor képviselői eltérően reagáltak az elnökválasztás eredményére, de nem tapasztal olyanfajta kilépési szándékot, mint amilyet még fideszesként 1993-ban, Miskolcon, amikor Fodor alulmaradt Szájer Józseffel szemben az országos választmány elnöki posztjáért való versengésben.