Vasárnapi szó után pénteki
A muzulmán hitű német lakosok is fizetnek tévé- és rádiódíjat, ezért őket is megilleti egy vallási műsor - érvelt Peter Voss, a német közszolgálati SWR rádió intendánsa, és a politikai viharral mit sem törődve, április 20-tól el is indítja az Islamisches Wort (Iszlám szó) című adást. Egyelőre csak az internetről letölthető két-három perces műsorról lesz szó, amit havonta egyszer újítanak meg. Ebben négy ismert muzulmán személyiség - két férfi és két nő, utóbbiak egyelőre ismeretlenek - olvassa fel aktuális vallási kérdésekről (kegyelem, könyörületesség, tolerancia, iszlám értékek, az állam és a vallás viszonya, vagy éppen az erőszak az iszlámban) írt jegyzetét. A véleményszabadságnak szigorú korlátjai lesznek, mert a szöveget - biztos, ami biztos - előre egyeztetni kell a vallási szerkesztőséggel, nehogy szélsőségesek kezébe kerüljön a közszolgálati mikrofon. Ha ez beválik, jöhetnek a rendszeres német nyelvű, muzulmán vallási rádióműsorok.
Vagy tévéműsorok. A ZDF közszolgálati adó tavaly azzal állt elő, hogy a vasárnap esténként sugárzott keresztény gondolatok (Wort am Sonntag) mintájára pénteken a muzulmánoknak is adna műsoridőt, Wort am Freitag címmel. A ZDF sem prédikációt sugározna, hanem közéleti témák a hívők szempontjából történő kommentálását, ahogy vasárnap este a katolikus és az evangélikus egyház képviselői teszik. Az ötlet azonban túl merésznek tűnt, így a ZDF most átkeresztelte a műsort Pénteki Fórumra (Forum am Freitag), ami csupán az interneten lesz hozzáférhető: muzulmánok vitatkozhatnak egymással etikai-világnézeti kérdésekről, amelyeket az iszlám szervezetek vezetői és a ZDF szerkesztői választanak majd ki.
A muzulmán szervezetek vezetői mindkét kezdeményezést üdvözölték, az ő szemükben mindez annak az elismerése, hogy a 3,5 millió németországi muzulmán végre a médiában is egyenrangú lehet.
A konzervatív német politikusok már kevésbé lelkesek: a baden-württembergi (ide tartozik a rebellis SWR rádió) CDU és a bajor CSU szerint a muzulmánok képviselete nem a közszolgálati média feladata, inkább a német társadalom alapértékeit kellene közvetítenie, ezzel járul hozzá a bevándorlók integrációjához. Aggódnak amiatt is, hogy előbb-utóbb mégis szélsőségesek kaparintják meg a mikrofont.
Hiába bizonygatja Peter Voss, hogy a németországi muzulmánok elsöprő többsége nem fundamentalista, bár ha továbbra is hagyják, hogy a közel-keleti vagy török rádió- és tévéadók olykor fanatikus műsoraikkal befolyásolják őket, akkor még azzá válhat. Épen német nyelvű, józan, az európai szabadságértékeket sugalló muzulmán vallási műsorokkal ennek elejét lehetne venni.
- A muzulmán gondolatok nemcsak az iszlám híveinek lehetnek érdekesek - tette hozzá Voss. A nehézséget az jelenti, hogy Németországban nincs muzulmán ernyőszervezet, félő, hogy az egymással is versengő kisebb vallási-politikai tömörülések a médiában egymásnak üzengetnek majd.