Gázexportálók kartellje a napirenden

Tegnap kezdődött a gázexportáló országok fóruma az Öböl menti Katarban, de ezúttal sem valószínű, hogy a részt vevők termelést és exportot egyeztető szervezetet alakítanának az olajpiacon tevékenykedő OPEC mintájára, amely a kitermelési mennyiségek meghatározásával befolyásolja a kőolaj világpiaci árát. A fórumot először 2001-ben hívták össze, a mostani tanácskozáson 14 földgáztermelő ország képviselői vesznek részt. Ezek adják világexport körülbelül 60 százalékát.

Az informális csoport kartellé alakításának gondolatát az iráni vezetés vetette föl még januárban, de most az iráni energiaügyi miniszter, Kazem Vaziri-Hamane is óvatosan nyilatkozott. Azt mondta: hasznos lenne ilyen szervezetet alakítani, mások is szeretnék, de a folyamat lassúnak ígérkezik. Viktor Hrisztyenko, orosz energiaügyi miniszter még a hét végén úgy fogalmazott: "mi sem most, sem később nem tűzünk ki olyan célt, hogy csoportosan, szervezetten lépjünk fel, ennek semmi értelme".

- Más az olaj, és más a gáz - mondta Purnomo Yusgiantoro indonéz energiaipari miniszter. A cseppfolyósított gáznak van egy kis szabadpiaca, de ez nem indokolja egy OPEC-szerű szervezet létrehozását - ezzel arra utalt, hogy a világ nagy földgáztermelői egyelőre nincsenek versenyben, más és más területeket látnak el, az árakról pedig hosszú lejáratú szerződések keretében állapodnak meg a fogyasztókkal.

Venezuela és Bolívia ezzel szemben támogatja a nemzetközi gázkartell létrehozását, erőfeszítéseikből talán futja egy helyi kartell megalakítására - írták hírügynökségek hétfőn.

Egy moszkvai lap tegnap úgy kommentálta a gázexportáló országok fórumának értekezletét, hogy a Nyugat idegeit borzoló, esetleges "gáz-OPEC-nek" nem kell az olaj-OPEC-re hasonlítania, hanem az értékesítési piacok felosztására, vagy a hosszú távú szállítási megállapodások kötésével járó árszintemelésre vonatkozó egyeztetés eszköze lehet. A Vedomosztyi című lap úgy vélekedett, a gázpiac hiánya alátámaszthatja az adminisztratív árbefolyásoló intézkedéseket.

Más kérdés, hogy Oroszország számára - tekintettel az állami ellenőrzésű Gazprom-monopólium stagnáló kitermelésére és a növekvő hazai fogyasztásra -, nem annyira a termelőkkel való szövetkezés, mint inkább a fogyasztókkal való barátkozás a fontos. Hogy biztos lehessen exportlehetőségeiben, Oroszországnak be kell fektetnie a cseppfolyósított gáz termelésébe. Márpedig ebben rá van utalva azoknak a fogyasztó országoknak a közreműködésére, amelyek a világ energiaiparának fő beruházóit adják - érvelt a liberális orosz üzleti lap. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.