Túljelentkezés miatt felfüggesztett pályázat
Január végén hirdettek pályázatot mikro- és kisvállalkozásoknak, amelyekre legkorábban március harmincadikán lehetett jelentkezni a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél a keret kimerüléséig, azaz legfeljebb december végéig. A Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében szétosztható egymilliárd forintot a legfeljebb 50 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozások nyelv- és számítógépes tanfolyamokra, szakmai továbbképzésekre költhetik.
- Sokat reméltünk ettől a támogatástól - mondja egy neve elhallgatását kérő, építőiparban tevékenykedő kft. ügyvezetője. - Tízfős családi cégének számítógéppel vezérelt elektromos rendszerei nem csak a magyar iparban állnák meg a helyüket. A cégvezető szerint munkatársai kitűnő szakemberek, de alig beszélnek angolul.
Az ügyvezető azonban hamarosan azzal szembesült, hogy a pályázatot jóval a kiírt határidő előtt, április 6-án felfüggesztették. A beérkezett igények ugyanis elérték a rendelkezésre álló források összegét.
- Hogyan lehetséges, hogy március 30-án kellett feladni a pályázatokat, és két nap alatt már láthatóan kimerült a keret? - teszi fel a kérdést egy uniós pályázatok írására szakosodott tanácsadó cég munkatársa, aki azt sem érti, miért jelenhettek meg a pályázat meghirdetése előtt néhány nappal is a sikeres megíráshoz nélkülözhetetlen anyagok a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapján.
Az NFÜ tájékoztatása szerint megfelelő felkészülési idő állt a rendelkezésre, ezért érkezett már a benyújtás napján ennyi pályázat. Két nap alatt pedig nem a pályázatok sorsáról döntöttek, hanem csak a felfüggesztésről. Korábban 30 napot kellett várni ahhoz, hogy "túljelentkezés" esetén ezt megtegyék. Az új pályázati feltételeknek köszönhetően már három nappal a közzétételt követően léphettek. Fadgyas Gábor szóvivő szerint ezt a vállalkozók érdekében hozták, azért, hogy beadhassák a pályázatukat azok is, akiknek a keret kimerülése miatt már nem jutna pénz, de már készen állnak. Ezeket a pályázatokat még elbírálják. A különböző letölthető segédanyagok (például a kitöltést segítő program vagy a költségvetési táblázat) azt a célt szolgálják, hogy a kisvállalkozások szakemberek nélkül, saját maguk is elkészíthessék pályázataikat.
Az általunk megkérdezett szakértő is egyetért azzal, hogy a kisvállalkozások számára meghirdetett képzési támogatásra valóban egyszerű volt pályázni. Szerinte nem is kellene pályázatnak hívni, mert valójában egy "normatív támogatási kérelmet" kellett benyújtani.
- A vállalkozók közül sokaknak nem volt tiszta, hogy ha a jogosultsági feltételeknek megfelelnek, akkor már csak a kérelmek beérkezési sorrendje számít. Az a gond, hogy pályázatnak álcáztak olyasmit, amiben nem versenyeztetik a vállalkozásokat: függetlenül a tevékenységtől, mindenki megkaphatja a támogatást, ha elég gyors.
Az április 6-ig beérkező támogatható pályázatok forrásigényének mértéke alapján az NFÜ megvizsgálja a keret növelésének lehetőségét. Így reménykedhetnek azok is, akik "sima ajánlottal" postázták pályázatukat. További képzési pályázatok is lesznek még ebben az évben: a teljes keret 2007-re négymilliárd forint.