Gyorsítja a Föld forgását a meleg óceán! Vagy mégsem?

A klímaváltozás gyorsítja a Föld forgását - állítják német kutatók. Ha ez igaz (lenne), akkor 12 ezredmásodperccel rövidül(né)nek a napjaink.

Felix Landerer meteorológus, a hamburgi Max-Planck Intézet munkatársa szerint, miután melegszik az óceánok vize, és ezáltal megváltoznak a földgolyó tömegviszonyai 200 év múlva egy nap 12 ezred másodperccel rövidebb lehet, mint jelenleg.

A wissenschaft.de tudományos portál beszámolója szerint azonban a Hold vonzása, a Föld belsejében lezajló folyamatok, és más tényezők a változás ellen hatnak. A Föld forgásának gyorsulásáért az úgynevezett "piruett-effektus" a felelős. A korcsolyázók gyorsabban forognak a levegőben, ha karjukat magukhoz szorítják, mert így tömeget helyeznek át a forgási tengelyre.

Hasonló folyamat megy végbe, ha az óceánok felmelegszenek. A melegebb víznek kisebb a sűrűsége, mint a hidegnek, ezért emelkedik a tengerek szintje, ami a kutatók által végzett modellkísérletek szerint az össztömeget az északi pólus irányába helyezi át. Ebből számították ki a kutatók, hogy bolygónk gyorsabb forgása miatt 12 ezred másodperccel rövidebb lesz egy napunk, de csak 200 esztendő múlva.

Ezzel együtt azonban egy sor másik folyamatot is figyelembe kell venni, így azt, hogy az északi-sarki gleccserek olvadása erről a pólusról az Egyenlítő felé helyez át tömeget, és fékezőleg hat a forgásra. A modellszámítások azt is mutatják, hogy erősödnek majd a nyugati szelek, ami viszont inkább hosszabbítja a napot. Számításba jön még a Hold vonzása, ami lassítja a Föld forgását - írja a wissenschaft.de.

(MTI-Panoráma)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.