Nem lesz szabad a vásár? - Új szabályozás a kínai szervátültetések piacán
Május elsejétől pénzbüntetés és eltiltás jár a szabályokat megsértő kórházaknak, orvosoknak. Az új törvény szerint eltiltás jár a 18 év alatti donortól átvett szerv használatáért, ezentúl pedig minden átültetést etikai bizottság is jóváhagy. A szabályok szerint el kell fogadni az önkéntes alapon működő, szabad adományozást is a szervátültetés során.
Quentin Somerville, a BBC munkatársa szerint a szervkereskedelem nagy hasznot hajtó és virágzó üzletet jelent a katonaságnak valamint a gyengén működő egészségügynek is Kínában. A BBC riportere kiderítette, hogy a Tianjinban található kórház már három hét alatt „produkál” egy olyan májat, amely az arra várakozó betegnek megfelel, és amelyet egyébként egy elítéltből operálnak ki.
Tavaly a kínai hatóságok tagadták a BBC riportja által feltárt tényeket - melyek szerint elítéltek szerveit használnák fel az átültetések során - és amelyekhez gyakran nem is kaptak a donortól hozzájárulást. A szerveket - a tényfeltáró cikk szerint - többek között tengerentúli „szervturistáknak” értékesítették.
Ni Shouming, a kínai Legfelsőbb Bíróság tagja szerint a szerveket csakis a donorok vagy azok rokonainak beleegyezésével használják fel. „A szervfelajánlási procedúra a hétköznapi ember és egy elítélt számára ugyanolyan." – tette hozzá.A kínai egészségügyi minisztérium jelentése szerint évente másfél millió embernek lenne szüksége szervátültetésre, ám összesen csak 10 ezer szerv érhető el erre a célra az országban.
Április 3-án adtunk hírt arról, hogy Matas David kanadai ügyvéd az Amnesty International és az IGFM osztrák jogvédő szervezet közös sajtótájékoztatóján súlyos tényeket tár a világ elé a kínai szervkereskedelemről. Mint mondták, a fejlett világ egyik legfőbb üzleti partnere, a Kínai Népköztársaság területén módszeresen üldözik a Falun Gong meditációs vallási gyakorlat követőit, közülük eddig több ezren munkatáborokban és börtönökben haltak meg, a szerveiket pedig fizetős betegek testébe ültették át.
(forrásaink: BBC Online, Amnesty International)