Látszik a fordulat a külkereskedelmi mérlegben

Az erős forint és az unió bővülése húzza az exportot, javul a külkereskedelmi mérleg, és - legalábbis az importadatok szerint - élénkülnek a hazai beruházások. Vagyis: az adatok gyorsabb gazdasági növekedésre utalnak, mint korábban várták.

A piaci várakozásoknak megfelelő, mégis meglepően kedvező adatokat tett közzé tegnap a statisztikai hivatal. A külkereskedelmi mérleg hiánya februárban 115 millió euró volt, fele az előző évinek. Az első két hónapban 309 millió eurós deficit mutatkozott a külkereskedelmi forgalomban, ami negyedével kisebb az előző évinél. Mindez a viszonylag gyorsan, 22 százalékkal növekvő kivitelnek köszönhető, igaz: az import is jelentősen emelkedett - mintegy ötödével.

Az exportot most a viszonylag erős forint segíti, és ugyan az elemzők várnak némi gyengülést a hazai valuta árfolyamában, ez vélhetően nem lesz gátja a dinamikusan növekvő kivitelnek. Éppen ezért az MTI által megkérdezett elemzők szerint jelentősen, akár 0,6 milliárd euróra is csökkenhet az idén a külkereskedelmi mérleg hiánya, ami egyben annyit is jelent: a kormányzati kiigazítás eredménye valóban meglátszódhat a pénzügyi egyensúly mutatóiban.

Bedesy Dániel, a CIB Bank elemzője szerint tapintható a külső egyensúly javulása. A 12 havi külkereskedelmi hiány kétmilliárd euró alá esett, amire 10 éve nem volt példa. Úgy vélekedett: az év végére a deficit 1,2 milliárd eurót tesz ki. Szerinte az eurózóna gazdasági növekedése húzza a magyar exportot, és ezt látszik igazolni a februári ipari termelésről szóló - szintén tegnap közölt - adat is. A KSH 10 százalék feletti ipari termelésnövekedést jelzett.

Szegő Márta, az Unicredit Bank vezető elemzője szerint az idén már a 0,6 milliárd eurós deficit is elérhetőnek látszik, sőt jövőre a korábban elképzelhetetlen nullszaldóra is reális esély van. Bár a részleges adatokra még várni kell, az már most, az első két hónap adatai után látszik, hogy az export dinamikája töretlen, és meghaladja a 21 százalékot, miközben az import növekedése sem nevezhető lassúnak, hiszen közelít a 20 százalékhoz. Szegő Márta úgy látja azonban, hogy a vártnál nagyobb import mögött a beruházási javak beszerzése állhat, hiszen a kiigazító csomag miatt a fogyasztási cikkek importja aligha bővül.

Ha az exportdinamika fennmarad és beigazolódik a beruházások élénkülésére vonatkozó várakozás, akkor előbb-utóbb módosítani kell az idei GDP-re vonatkozó prognózisokat is - vélekedett a kutató, aki úgy látja, hogy a háromszázalékos GDP-növekedésre már reális esély van.

A napokban publikált konjunktúra-előrejelzések is megerősítik az MTI által megkérdezett kutatói prognózisokat. A GKI Gazdaságkutató Zrt. egymilliárd eurós külkereskedelmi hiányt vár 2007-re 14 százalékos export- és 11 százalékos importnövekedés mellett. A Pénzügykutató Zrt. ennél is kisebb, 700 millió eurós deficitet prognosztizált 2007-re, amelynek hátterében a kivitel 12,5 százalékos, míg a behozatal 10 százalékos növekedése áll.

A General Electric gyára. A kiviteli számokat fõként a multik hajtják fel
A General Electric gyára. A kiviteli számokat fõként a multik hajtják fel
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.