Hazugságvizsgáló berendezés is segítette a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) vizsgálatát, amelyet a Szilvásy György miniszter épülő Balaton-felvidéki házát felkereső újságírók ellenőrzése kapcsán indítottak. A Népszabadság úgy tudja, hogy az NBH-ban a vizsgálat lezárása után indított fegyelmi eljárás nemcsak beosztott munkatársak, hanem vezetők felelősségét is felveti.
"Törvényesen, de szakszerűtlenül, a belső szabályokat több ponton megsértve jártak el a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai, amikor egy jogszerű rutineljárás után két hónappal felkeresték a Magyar Nemzet című lap két újságíróját" - számoltunk be szerdán a vizsgálat eredményéről. A lap március 24-én a "Művelet: újságírókat zaklat az NBH" címmel közölt cikkében azt írta, hogy az NBH munkatársai jelentek meg újságíróiknál azt követően, hogy Szilvásy György kancelláriaminiszter építkezésén jártak.
Úgy tudjuk, hogy a védett vezetőként dolgozó miniszter január második felében "kötelességszerűen" jelezte a szolgálatnak: ismeretlenek jártak vidéki házánál, s róla, szokásairól érdeklődtek. Az NBH-ban a bejelentést heteken át nem követte érdemi intézkedés: az "érdeklődők" személyét autójuk rendszáma alapján azonosították ugyan, ám az ezzel foglalkozó szakemberek csak március végén kérdezték meg főnöküket: ki kell-e menniük a két újságíróhoz. Igenlő választ kaptak.
A Magyar Nemzet munkatársai - akik csak az NBH-s ellenőrzés után, márciusban publikálták januárban "felvett" cikküket - utóbb arról számoltak be, hogy a két NBH-s tiszt nemcsak a helyzet tisztázását szolgáló kérdéseket tett fel, hanem zaklatta is őket, munkahelyük "stabilitása" felől is érdeklődött. A két gyanúba hozott tiszt ezt tagadta, s értesülésünk szerint a poligráffal végzett hivatali vizsgálat őket igazolta.
Nem példa nélküli a hazugságvizsgáló gép bevetése a Nemzetbiztonsági Hivatalban zajló vizsgálatok során: 2005-ben, a "Mucuska-ügy" tisztázása során például azt az NBH-s vezetőt is ellenőrizték poligráffal, aki most a két újságíró felkeresését engedélyezte. A 2005-ös botrányt kormánypárti politikusok, köztük Hiller István és Magyar Bálint miniszterek lehallgatását, biztonsági kockázatot jelentő állítólagos kapcsolatait nyilvánosságra hozva robbantotta ki a Magyar Nemzet.