Jégkorszak napváltozástól

Új módon magyarázza a jégkorszakok fellépését egy amerikai fizikus. Az okot más magyarázatoktól eltérően a Nap működésében véli megtalálni. Kiindulópontul magyar csillagászok eredményeit használta fel.

Az utóbbi néhány millió évben nagyjából százezer évenként fordultak elő jégkorszakok, korábban viszont 41 ezer évenként jelentek meg. Az általánosan elfogadott elmélet szerint a Föld Nap körüli pályájának fokozatos, lassú változásai miatt változik a bolygónként érő napsugárzás mennyisége, ez indítja el az eljegesedést. A Föld pályája kör alakúból fokozatosan ellipszissé változik, majd visszatér a körpálya. Milankoviæ (1879-1958) horvát csillagász 1919-ben tette közzé ezt az elgondolást, a százezer évenként ismétlődő ciklusok ma az ő nevét viselik. Ez az elmélet adós maradt annak a magyarázatával, miért nőtt egyszer két és félszeresére a jégkorszakok közti időszak hossza.

Grandpierre Attila (MTA Csillagászati Kutatóintézet) és Ágoston Gábor néhány éve részletes számításokkal kimutatta, hogy a Nap belsejében a plazmaállapotban lévő anyag és a változó mágneses tér kölcsönhatása hőmérsékleti ingadozásokhoz vezet, eltérő hőmérsékletű tartományok alakulnak ki. Hosszú élettartamú hőhullámok alakulnak ki, emiatt a Nap belseje oszcilláló jellegű. Magas hőmérsékletű buborékok formálódhatnak, és ezek jelentős távolságot tehetnek meg. A magyar kutatók szerint tehát a Nap belsejében dinamikus, térben és időben változó folyamatok zajlanak. Eredményük alapvetően eltér az általánosan elfogadott nézettől, mely szerint a Nap belseje nyugodt, egyensúlyi állapotban van.

Robert Ehrlich (George Mason Egyetem, Fairfax, Virginia) Grandpierre és Ágoston modelljéből kiindulva arra jutott, hogy a hőmérsékleti oszcillációk nagy többsége kétségtelenül kiegyenlíti, de esetenként felerősíti egymást, és hosszú ideig tartó hőmérséklet-változások alakulnak ki. Számításai szerint a Nap belsejének hőmérséklete a 13,6 millió Kelvin átlagérték körül vagy 100 vagy 41 ezer éves frekvenciával ingadozik. Ehrlich szerint a véletlen ingadozások átbillenthetik a Napot a rövidebb ciklusból a hosszabba, vagy fordítva. A két ciklusidő pontosan egybeesik a jégkorszakok megfigyelt gyakoriságával! Ehrlich szerint a Milankovi-modellből következő hőmérséklet-változás nem is elegendő jégkorszakok elindításához.

Neil Edwards brit klimatológus a New Scientist kérdésére válaszolva ugyanakkor kitart a Milankovi-modell mellett, a földpálya változása miatti sugárzáscsökkenéshez ugyanis visszacsatoló, az eredeti hatást fölerősítő jelenségek kapcsolódnak. Van, aki teljesen elveti az új modellt, Nigel Weiss brit napfizikus például teljesen valószínűtlennek tartja. Ő a Nap sztenderd modelljét fogadja el, nem számol a mágneses instabilitások miatt fellépő hőmérséklet-változásokkal.

A két modell között tapasztalati úton nem lehet dönteni. Ehrlich feltételezi, hogy a Napnál jóval kisebb, ún. vörös törpe csillagokban sokkal gyakoribbak az oszcillációk. Jóval rövidebb idő után követik egymást, és így talán meg is lehet figyelni a jelenséget. A vörös törpékre vonatkozó modellszámításokat még nem végezte el Ehrlich.

Napunk ciklikus hõmérsékleti ingadozásai hozzájárulhatnak a földi eljegesedéshez
Napunk ciklikus hõmérsékleti ingadozásai hozzájárulhatnak a földi eljegesedéshez
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.