XIX. századi halat fogtak Alaszkánál?
A Nemzeti Oceanográfiai és Atmoszféra-kutató Hatóság első becslése szerint nem kizárt, hogy a most hálóba került álsügér még a XIX. században volt kishal. Kora nagyjából 90 és 115 év között lehet, és a tudósok szerint még igencsak reproduktív volt: rengeteg fejlődésben lévő embriót találtak benne.
Az álsügér eleve nagyon ősi faj, amelynek számos alfaja létezik. Általában a tengerfenéken tartózkodnak, a mostani óriás nőstényt egy Seattle-i halászati cég
Kodiak Enterprise nevű hajója emelte a felszínre, nagyjából 700 méteres mélységből. Az arányokra jellemző, hogy hetvenöt tonna tőkehal között összesen tíz álsügért találtak. Az eddigi hivatalos rekord ebből az alfajból 108 centi és 16.2 kg volt, bár a tudományos értékű fogásról tudósító AP hírügynökség idéz egy Alaszka halfajtáival foglalkozó szakkönyvet, amely egy csaknem 120 centis példányról is tudni vél. Az azonban biztos, hogy nem a mostani a valaha kifogott legöregebb példány. Az Alaszkai Halászati Tudományos Központ szakértői ugyanis egy 157 éves álsügérről is tudnak - legfeljebb az nem nőtt ekkorára.
(washingtoni tudósítónktól)