Éhínség, áradások és háborúk a vízért
Meghatározatlan időre elhalasztották a klímaváltozás hatásáról szóló ENSZ-jelentés közzétételét - jelentette be pénteken Brüsszelben a világ vezető klimatológusait tömörítő kormányközi szervezet, a GIEC szóvivője.
A jelentést eredetileg pénteken délelőtt kellett volna nyilvánosságra hozni.
A tanácskozás küldöttei szerint a tárgyalásokon felmerült politikai nézetkülönbségek miatt döntöttek a halasztás mellett. Több ország, köztük az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Szaúd-Arábia megakadályozta ugyanis az 1400 oldalas jelentés rövid összegzésének elfogadását.
Az előzetesen kiszivárgott állítások szerint az ENSZ-bizottság 2080-ig 2,5 Celsius fokos átlaghőmérséklet-emelkedéssel számol. Ez konzervatív becslésnek számít, a klímaváltozás elleni hatékony fellépés elmaradása esetén mégis azzal járhat, hogy a növény- és állatfajok 20 százaléka kipusztul.
A környezetszennyezés, a szmog és a hőhullámok miatt mind több ember küzd majd egészségügyi problémákkal, amelyek egyre változatosabbak lesznek, mert a meleg miatt egzotikus trópusi betegségek is megjelennek majd a korábban mérsékelt éghajlatú területeken.
A klímaváltozás hatására kiterjed a szárazságtól sújtott terület, az éhínség pedig nagyobb valószínűséggel üti fel a fejét, és 2080-ra akár 600 millió embert is fenyegethet. A változások a legszegényebb régiókat érintik leginkább, különösen Afrikát. Az IPCC becslése szerint 2080-ban 2,3 milliárd ember szenved majd a vízhiány miatt, és a vízforrások ellenőrzése nemzetközi konfliktusok kiváltó oka lehet.
(MTI/AFP)