Győzött a Mezzo, mától újra fogható
Hatalmas felháborodás követte a UPC márciusi döntését, miszerint kiveszi alapcsomagjának kínálatából a komolyzenét, dzsesszt, táncot és világzenét sugárzó francia zenecsatornát. A társaság akkor azzal indokolta döntését, hogy az előfizetői között végzett felmérés alapján a Mezzo egyike azoknak a csatornáknak, amelyek a legkevésbé hiányoznának. A jelenlegi technikai feltételekből adódó kényszer miatt pedig mindenképpen meg kell válni egy csatornától ahhoz, hogy újabb kerülhessen a kínálatba.
- Ma már nyilvánvaló, hogy jóval értékesebb ez a csatorna, és többen figyelnek rá, mint ahogy mi a felmérésünk adataiból gondoltuk - mondja Szűcs László, a UPC Magyarország szóvivője, aki elismeri, hogy hibás döntést hoztak. Így pár nappal ezelőtt újra szerződést kötöttek a Mezzóval. Mától tehát ismét nézhető a műsor.
- Nem ért váratlanul minket a tiltakozás, minden csatornának megvan a maga rajongótábora. De most olyan érvekkel kerültünk szembe, amelyeket nem lehetett figyelmen kívül hagyni - mondja Szűcs László.
Társadalmi vita bontakozott ki a magaskultúrát közvetítő csatorna szükségességéről. György Péter esztéta és Hammer Ferenc médiaszociológus lapunkban arról beszélt, hogy a társadalom többsége ugyan nem igényli a magaskultúrát, és a Mezzóhoz hasonlatos, speciális csatornákért mindenhol a világon külön kell fizetni, Szekfű András médiaszociológus azonban felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon - a technikai kényszerek következtében - nem érvényesülhetnek a piaci mechanizmusok, most még nem oldható meg a csatornánkénti fizetés. A digitális műsorszórás bevezetéséig - amikor korlátlanul fogható majd bármilyen műsor - a szolgáltatóknak társadalmi kötelezettségük is van. Száznyolcvanhat értelmiségi, köztük Nobel- és Kossuth-díjas alkotók aláírásukkal tiltakoztak a kábeltársaságnál.