Művészet a közszolgálat jegyében

Megjelent az INDEX. A művészet helyszínei/ places of art áprilisi száma, melynek segítségével eligazodhatunk a budapesti kortársművészeti kiállítások útvesztőjében, ráadásul egy kis körítést is kapunk hozzá útravalónak.

Az ötlet egyszerű: írjuk össze havonta több, mint 50 budapesti kiállítóhely programját, tüntessük fel ezeket az intézményeket egy mellékelt térképen, máris készen van a budapesti kortárs képzőművészeti szcéna használható portréja, mely leporelló formátumba öntve könnyen elfér a zsebünkben. Tavaly novembertől a kiadvány egy melléklettel, a linkkel bővült, mely kortársművészeti témájú beszélgetéseket tartalmaz. Az utóbbiak célja, hogy más és más szereplőket, különböző megközelítéseket, véleményeket bevonva egy életszerű, megfogható képet közvetítsenek a kortárs művészet aktuális kérdéseiről, problémáiról. Továbbá az, hogy meggyőzzenek, valóban kortársak vagyunk, az élő művészet és közönsége közötti párbeszéd lehetséges, amennyiben van rá kellő nyitottság és rugalmasság mindkét fél részéről. A kiadvány ingyenes, minden hónap első hetében jelenik meg a frekventáltabb budapesti kiállítóhelyek standjain.

Ami, a kortársművészeti fókuszon túl, a köztudatba már régebbről beágyazódott programajánlóktól (Pesti Est, Exit) megkülönbözteti az Indexet az, hogy egyben művészeti projekt is. A két szerző – kiadó képzőművész, Menesi Attila és Christoph Rauch, 1999 óta folyamatosan üzemeltetik ezen projektjüket, mely a szolgáltatás- művészeten alapuló, eddigi tevékenységük tágabb keretében értelmezhető. Elérhetővé tenni a művészetet és intézményeit, láttatni a művészet operációs rendszerét, serkenteni a kommunikáció áramlását a művészet és környezete között, ezek Menesi és Rauch projektjeinek fő célpontjai. Közvetítői tevékenységük sokban hasonlít a PR feladatköréhez, mely egy vállalat és közege közötti kommunikáció szervezéséből áll. A művészek olyan feladatokat vállalnak fel, melyek rendszerint az intézmények hatáskörébe tartoznak, de valamilyen hiányosság folytán nincsenek, vagy nem kellőképpen vannak megoldva.

Az persze kérdés, hogy milyen mértékben tudja a művészet orvosolni az egyre inkább hézagos intézményrendszer problémáit, meddig tud a rendszer önkorrekciós, progresszív erejeként működni. A FKSE (Fiatal Kézőművészek Stúdiója Egyesület) az eddig hagyományosnak tekintett NKÖM támogatás megvonását követően mindenesetre úgy döntött, veszi a lapot és egy újragondolt szerkezettel, valamint új stratégiákkal lép fel tagjai szakmai képviseletének érdekében. Ezt a témát járja körül az Index áprilisi melléklete, melyben Beöthy Balázs Kerekes Gáborral, a Stúdió 2007-es éves kiállításának kurátorával beszélget.


A szöveg a tranzit.hu felkérésére készült, mely kortárs művészeti kezdeményezést az Erste Bank Csoport támogat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.