Paksi szivárgás
"Semmi különös nem történt a paksi atomerőműben" - reagált a Magyar Nemzetnek a paksi atomerőmű múlt heti leállásáról szóló hírére Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) főigazgatója. Annyi történt csupán, hogy egy rutinellenőrzés során bórkirakódást tapasztaltak. Az előírások szerint ilyenkor a blokkot leállítják, lehűtik, majd kicserélik a meghibásodott tömítést. Ez történt az atomerőműben is. A blokk már teljes kapacitással üzemel.
A hiba nem érte el a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) által felállított INES-skála legalsó fokozatát, az egyest, nullás besorolást kapott, ezért az eseményt az atomerőmű-társaság nem köteles nyilvánosságra hozni. Az atomerőmű értesítette az esetről a hatóságot, amely kivizsgálta a történteket. A főigazgató szerint ilyen normál üzemi esemény többször előfordult az erőmű életében. A magyar előírások szerint az erőműben történt eseményekről akkor kell a közvéleményt tájékoztatni, ha az INES-skálán legalább egyes besorolást ér el. A nemzetközi közvéleményt kettes fokozat esetén kell informálni. Most nullás esemény történt.
Mittler István, az atomerőmű kommunikációs vezetője lapunknak azt mondta: a rendszeres ellenőrzésre és műszaki karbantartásra az üzleti terv több mint tíz nap leállással számol, ezek közé tartozott a mostani.
Egyesek szerint Paks hibázott, éppen úgy, mint 2003 áprilisában, amikor a fűtőelem-olvadással járó üzemzavart követő napokban is történt egy esemény, amelyről csak három nappal később adtak hírt. Akkor az OAH egyes fokozatúnak minősítette az eseményt, Paks azonban vitatta a besorolást. 2003. május 3-án az erőműben hidrazint öntöttek a fűtőelemeket tartalmazó tartályba, ezt követően gázképződést tapasztaltak, és a berendezés neutronkibocsátást jelzett. A rendellenességről az esemény után három nappal tájékoztatott az erőmű.