IMF: csökkent Magyarország vonzereje
Szerinte a magas adók, a kedvezőtlen szabályozási környezet és a költségvetési politika bizonytalanságai késztetik ilyen döntésekre a befektetőket. A szakértő ezzel együtt elismerte, hogy a kormány tavaly fontos költségvetési kiigazítást hajtott végre, amely helyes irányba halad. Ám hozzátette: a pénzügyi válság elhárításában a nemzetközi piac kedvező tendenciái is segítettek.
A költségvetési politika kapcsán az IMF egyrészt azért aggódik, hogy 2007 után mennyire lesz tartható a kiigazítás, másrészt azért, hogy mindez megalapozhat-e egy erőteljes, hosszú távú növekedést. A kiigazítással elért hiányszint tartása, illetve javítása ugyanis nagyban függ attól, a kormánynak sikerül-e végigvinni a kiadásokat érintő reformokat, változásokat. A tavalyi utolsó negyedévben a növekedési ütem 3,5 százalékra apadt, míg a szakértő szerint a globális 4-5 százalékos is kellene, hogy legyen.
Ashoka Mody úgy véli, a következő években sem nő majd a magyar gazdaság évi 2,5-3 százalékos tempónál gyorsabban. A növekedés ösztönzéséhez markáns adócsökkentésre volna szükség, ám a költségvetés jelenlegi, törékeny helyzetében ezt nem javasolja a szakértő. Az IMF tisztviselője hozzátette: ha bizonyos, a szociális és a nyugdíjrendszert érintő lépések nem történnek meg a következő egy-másfél évben, félő, hogy a gazdaság nem lesz képes újra elérni a kívánatos, évi 4-5 százalékos növekedési ütemet.